baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BESLENMEDEN UYKUYA SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 10 İPUCU

BU TAVSİYELER HAYAT KURTARIYOR

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür sürmeniz mümkün.

Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri sıraladı:

1-Dengeli beslenin: Güne sağlam bir kahvaltıyla başlamak önemli. Dengeli beslenirken mevsim sebze ve meyvelerini tüketin. Günde 3 ana, 3 ara öğün yapın. Bol su için, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein açısından zengin yiyecekler tercih edin.

2-Sigara ve alkolden uzak durun: Sigara asla içilmemeli, bırakmak için yardım alınmalı. Araştırmalar, çocuklarının yanında sigara içmediğini savunan ebeveynlerin kıyafetlerindeki nikotinin bile çocukları etkilediğini gösterdi.

3-Düzenli uyuyun: Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade edin. Kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.

4-Spor yapın: Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler önemli. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.

5-Güneşten uzak durun: D Vitamini kaynağı olan ancak kanser ve yaşlanmaya yol açan güneş ışınlarına sabah ve akşamüzeri çıkmaya çalışılmalı.

6-Beyninizi aktif tutun: Bulmacalar, zeka oyunları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur.

7-Kendiniz kontrol edin: Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra vücudunuzu kontrol edin. Böylece yeni yumruları ve benleri fark edebilirsiniz.

8-Temiz kalın: Vücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az iki ya da üç günde bir kez banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan kullanın ve vücudunuzun her tarafını iyice ovun. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi sık yıkayın.

9-Aşılanın: Her yıl ölümlere yol açan, iş gücünü etkileyen mevsimsel gribe karşı aşı olun. Kronik hastalıkları olanlara pnömoni ve zona aşısı öneriliyor. Her 10 yılda bir tetanoz aşısı olmak gerekiyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak için de HPV aşısı yaptırılmalı.

10-Stresle başa çıkmayı öğrenin: Stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Yoga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, düzenli gülmek ve masaj gibi yöntemlerle stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir