baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BEBEK MAMASI SEÇİMİNDE BUNLARA DİKKAT!

BEBEK MAMASI SEÇİMİNDE BUNLARA DİKKAT!

Sürekli kabızlık, gaz sancısı ve kusma sorunları yaşayan bebeğiniz devam sütüne tepki gösteriyor olabilir. Beslenmeye destek amacıyla tercih edilen devam sütünün çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmanız gerekir

doc-dr-merih-cetinkaya_1

Doç. Dr. Merih Çetinkaya

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya, devam sütü ve mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında sorularımızı yanıtladı.

  • Anne sütünden sonra bebek beslenmesinde büyük yeri olan mamaların seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bebeğin özellikle ilk iki yıl içindeki beslenmesi; büyüme ve gelişimi, ileride karşılaşabileceği sağlık sorunları açısından son derece önemlidir. Bu nedenle ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli, altınca aydan itibaren ‘tamamlayıcı beslenme’ye geçilmeli. Tabii bu süreçte anne sütü ihmal edilmemeli ve mümkünse de iki yaşına kadar devam edilmeli.

Yetersiz süt durumuyla karşılaşılması halinde devam sütü (formül süt) kullanmak gerekebilir. Devam sütü ve mama seçiminde formül içeriğine çok dikkat etmek gerekir. İlk adım, bebek beslenmesi konusunda deneyimli bir uzmana danışmak olmalı. Bebeğin gelişimi, kilo alımı, büyüme hızı gibi pek çok konu dikkate alınarak beslenme konusunda doğru karar alınmalı.

  • Devam sütü ve mamaların içeriği nelerden oluşmalı? Anneler nelere dikkat edilmeli?

Devam sütleri, anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, kalsiyum, vitaminler ve mineralleri sağlayarak beslenmesine destek olmak amacıyla üretilir. Devam sütlerinin bebeğin gelişimine uygun olması ve sağlıklı sindirim sağlamasına dikkat edilmeli. Sağlıklı sindirim, keyifli bebek anlamına gelir. Bunun temelinde de en önemli enerji kaynaklarından olan doğru yağlar vardır. Bu yağların aynı zamanda nörolojik ve immünolojik fonksiyonlar üzerine de önemli etkileri bulunur.

Örneğin, bazı bebek ve devam sütlerinde ürünün anne sütündeki yağ içeriğine benzemesi için hurma yağı (palm yağı) kullanılır. Fakat ikisi yapısal olarak farklıdır. Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitlerinin bebeğin bağırsaklarında kalsiyumla birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturabildiği bilinir. Bu durum; kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarak kalsiyum ve değerli yağların emilimini azaltabilir.

  • Hurma yağı içeren ve içermeyen mamalar arasında ne gibi farklar bulunur?

Bazı araştırmalar, hurma yağı içermeyen mamayla beslenen bebeklerde daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlandığını, daha az sindirim sorunu yaşandığını ve mamadaki kalsiyumun diğer mamalara kıyasla daha iyi emildiğini gösterdi.

  • Bebeğin bir mamaya reaksiyon gösterdiği ya da sevmediği nasıl anlaşılabilir?

Sindirim sistemi son derece hassas olan bebekler için formül mamalar bazen zorlayıcıdır. Çünkü bebeğin sindirim sistemi henüz olgunlaşmamıştır. Bu yüzden verilen mamanın bebeğin sindirim sistemi gelişimini destekleyecek içerikte olması gerekir. Sürekli kusma, ishal veya kabızlık durumlarında hekime danışılmalı. Çağımızda sık rastlanan alerji ihtimali de göz önüne alınmalı. Bebeklerin yeni tatlara alışmakta zorlanabildiğini unutmamak gerekir; annelere bu noktada biraz sabırlı olmalarını öneriyoruz.