baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Bahar yorgunluğuna iyi gelen, zindelik veren 10 besin

Antioksidan içerikli gıdalar tüketin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Tuba Ciğerli

Havaların ısınmasıyla birlikte artan sürekli uyku isteği, ağrılar, halsizlik ve depresif ruh hali, bahar yorgunluğunun habercisi olabilir. Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Tuba Ciğerli, bahar yorgunluğunu çabuk atlatmak için kahvaltıda yumurtayla kivi yenmesini tavsiye etti.

  1. Su: İçerisinde bulundurduğu mineral ve bileşiklerle vücudumuzdaki her türlü biyokimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde etkin rol oynar.
  2. Yumurta: Anne sütünden sonra vücutta emilen en yüksek proteine sahiptir. İyi ve kaliteli demir deposudur. Demir eksikliğine bağlı yorgunluk, uykusuzluk ve halsizlik gibi semptomların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  3. Çilek: Su ve posa oranı yüksek olmasından dolayı tokluk hissini artırır. Vücut direncini ve bağışıklığını artırıcı etkiye sahiptir.
  4. Ananas: Özellikle diyet yapılan dönemlerde ödem atıcı özelliğinden dolayı tüketilmesi önerilir. Lifli yapıda olduğu için bağırsakları çalıştırır ve uzun süre tokluk sağlar. İçerdiği C vitamini miktarı yüksektir.
  5. Kivi: C vitamini içeriği en yüksek meyveler arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırır ve kendinizi daha zinde hissetmenize yardımcı olur.
  6. Avokado: A, B1, B2, B, B6 C,E, K vitaminlerini ve fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineralleri içerir. Omega-6 ve omega-9 yağ asitlerinden zengindir. Kilo vermeye yardımcı olup, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır.
  7. Ceviz-fındık-badem: İçerdikleri magnezyum, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde yorgunluğa karşı savaşır. Antioksidan etkisi olan E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.
  8. Enginar: Halk arasında karaciğer dostu olarak bilinen enginar içerdiği A, C, Niasin, potasyum ve posa sayesinde kişinin zinde olmasını sağlar. Toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar.
  9. Semizotu: Sebzeler arasında omega-3 yağ asitlerinden en zenginidir. Vücudumuzun demir ve kalsiyum depolarının dolu olmasına katkı sağlar. Ayrıca folik asit ve potasyum açısından zengin olduğu için yorgunluğu önler.
  10. Kefir: İçerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bilimsel çalışmalara göre probiyotik besinlerin tüketilmesi mevsim geçişlerine karşı toleransı yükseltir.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir