baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMAK İÇİN TAVSİYELER

BAĞIŞIKLIĞI KIŞA HAZIRLAMANIN YOLLARI

Soğuk havanın yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Peki bağışıklık sistemimizi kışa nasıl hazırlamalıyız?

Medistate Kavacık Hastanesi Beslenme Diyet ve Uzmanı Berna Çil bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek 10 öneride bulundu:

1-Doğru beslenin: Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir.

2-Su için: Günde en az 1.5 litre su içmek, cildinizi kurumasını engeller, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına katkıda bulunur ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

3-Balık yiyin: Haftada en az iki gün balık tüketin. Balık, içeriğindeki omega 3 sayesinde iyi kolesterolünüzü yükseltir.

4-Ara öğünde kuruyemiş tercih edin: Ayçiçeği çekirdeği, şam fıstığı, kavrulmamış badem, ceviz içi, kaju, fındık ve yer fıstığını ara öğün olarak tüketin.

5-Çay tüketin: Ihlamur, adaçayı, karahindiba, papatya, ekinezya ve kuşburnu çayı tüketin. Bu çaylar hem metabolizmanızı hızlandırır hem de üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

6-Yeterli ve kaliteli uyuyun: İyi bir uykunun ölçüsü, kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar.

7-Haftada en az üç gün açık havada yürüyün: Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlara yürüyüş yapın.

8-Hareketsiz kalmayın: Bilgisayar başında ve hareketsiz çok zaman geçirmeyin. 40-45 dakikada bir ara vererek ofis içinde yürüyün veya esneme hareketleriyle kan dolaşımınızı artırın.

9-Düzenli egzersiz yapın: Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük önemi var. Düzenli egzersiz, virüsler ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor.

10-Kendinizi aşırı derecede yormayın: Dinlenmek için kendinize zaman tanıyın.