baymavislotbarportbetgrand pasha bet

BACAKTAKİ DAMAR TIKANIKLIĞI NE ZAMAN AÇILMALI?

PERİFERİK ARTER HASTALIĞI

Prof. Dr. Murat Aksoy

Bacağa kan taşıyan damarların tıkanıklığı veya darlığı olarak tanımlanan periferik arter hastalığı, toplumda sık görülen bir sorun. 60 yaşın üzerinde görülme sıklığı yüzde 5-10’ken, 80 yaş üzerinde yüzde 25’lere kadar çıkabilir. Tanıdığınız her 4-5 yaşlıdan birinde bacak damarlarında tıkanıklık olabilir.

Liv Hospital Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy “Bacak damarlarında tıkanıklık olan bir hastanın en fazla endişe duyduğu konu, bacağını kaybetmektir. Bu hastaların büyük kısmında ilaçlar işe yarar ve herhangi bir girişime gerek kalmaz. Ancak yüzde 5’lik hastada bacağı kurtarmak için ameliyata veya balon anjiyoplastiye gerek duyulur. Bu hastaların yüzde 60-80’i de bu girişimlerle bacağını korur” dedi.

Girişimin gerekli olduğu haller

Bacak damarları tıkalı olduğu zaman girişimin mutlak gerekli olduğu iki önemli durum var. Bunlardan biri, hastanın kanın kaslara az gelmesine bağlı istirahat ağrısının olması, ikincisi ise ayakta iyileşmeyen yara veya kangrenlerin gelişmesidir. Bu ikinci durum özellikle diyabetli hastalarda daha sıktır. Ameliyat veya anjiyoplasti ile bacağa yeterli kan akışı sağlanmadığı takdirde bacak kaybedilebilir.

Hastanın eğer yürüme mesafesi kısalmaya başladıysa da doktor girişim kararı verilebilir. Hastanın yürüme mesafesi 100 metrenin üzerindeyse veya tıkanıklık tesadüf olarak bulunduysa, hiçbir şikayete neden olmuyorsa girişim önerilmez. Periferik arter hastalığında uygun tedavi genel sağlık açısından daha önemlidir. Bacağı kaybetme riski çok düşük olsa bile kalp krizi ve felç önem taşır.