baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Aşırı cep telefonu kullanımı hangi sorunlara yol açıyor?

 EL SİNİRLERİNİ SIKIŞTIRIYOR

Bilek ağrılarınız dayanılmaz hale geldiyse, kolunuzdaki uyuşma ve his kaybı arttıysa Karpal Tünel Sendromu peşinizde demektir!

Ellerini çok fazla kullanmak zorunda olan muhasebecilerin, bilgisayar operatörlerinin, orta yaşı geçmiş ev hanımlarının, dikiş, örgü gibi işlerle uğraşanların, uzun süre cep telefonuyla meşgul olanların sık karşılaştığı hastalığı Emsey Hospital’dan Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Salih Aydın’a sorduk.

Karpal Tünel Sendromu nedir?
Median sinir, el bileğinde taban ve kenarlarını bilek kemiklerinin, tavanını ise transvers karpal ligamentin oluşturduğu bir tünelden geçer. Median sinirin bu kanalda sıkışması sonucu ortaya Karpal Tünel Sendromu çıkar.

Belirtileri ve evreleri nelerdir?
Sabah ellerde uyuşmayla uyanma, ilk yakınmadır. Günün ilerleyen saatlerinde kaybolduğundan hasta doktora başvurmaz. Buna ellerde şişlik eşlik edebilir. Daha sonraları kişi gece uykudan uyandığında uyuşmalar vardır.

Hasta bu durumdan kurtulmak için elini sallar ya da ovuşturarak rahatlar. Ağrı genellikle eldedir, zaman içerisinde ön kol, kol ve omuza yayılır. Vakaların büyük çoğunluğu bu düzeyde kalmakla birlikte, alışılmış klinik seyirde hastaların yazın rahatladığı, kışın ise yakınmaların arttığı gözlenir. Hastayı doktora getiren tablo; ağrı-uyuşmaların çok şiddetlenmesi ve/veya buna eklenen avuç içi bölgede kas zaafı ve incelmedir. Kişi bunu “İğne tutamıyorum” yakınmasıyla yansıtabilir.

Hastalık neden ortaya çıkar?
Travma başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan sekonder tip dışında, herhangi bir neden olmaksızın görülen idyopatik tip en sık görülendir. Gebelik gibi fizyolojik bir sürecin yanı sıra diyabet, romatoid artrit, guatr ve benzeri hastalıklara eşlik edebilir.

Tetikleyicileri var mı?
Vücudun su tuttuğu durumlarda, el bileğinde mikro travmaya yol açacak ardı sıra hareket fazlalığının, yapısal olarak dar bilek tüneli ve servikal artroz varlığının klinik tablonun ortaya çıkışını kolaylaştırdığı kabul edilir. Özellikle akıllı telefonların ve tabletlerin, bilgisayarın yoğun  kullanımında parmak, bilek ve dirsek ağrıları daha çok görülüyor.

Tedavisi nasıl olur?

Tedavi, erken evrelerde gece atelleri ve antiinflamatuvar kullanımı, lokal steroid injeksiyonu şeklindedir. Kişinin yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrıların ve bazı vakalarda hareket kaybının varlığı cerrahi girişimi gerektirir. Cerrahide altın yöntem, Tam Endoskopik Dekompresyon’dur. Lokal anestezi altında yapılır. Hasta 20 dakika sonra ağrılara veda eder. Bu yöntemin hastaya sunacağı en önemli imkan, ameliyatın hemen bitiminde ellerini kullanabilmesidir. Atel ve askıya gerek kalmadan, cerrahi yara yeri problemi yaşamadan, ilk geceden sağlıklı ve ağrısız uykuya merhaba diyebilirler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir