baymavislotbarportbetgrand pasha bet

Anne ve bebeklerde tiroid sağlığı ve iyot eksikliğine vurgu

Tiroid Farkındalığı Haftası için harekete geçin

Uluslararası Tiroid Federasyonu’nun kelebeğe benzeyen tiroid bezinden ilham alan ve ‘Tiroidini Fark Et’ veya ‘Kanatlarınızı Açın’ gibi değişik sloganlarla öne çıkan farkındalık projesi; tiroid hastalıklarının doğru yönetilmesinin önemine dikkat çekiyor.  Bu sene 25-31 Mayıs tarihlerine denk gelen Tiroid Haftası’nın teması, ‘Anne ve bebeklerde tiroid sağlığı ve iyot eksikliğine vurgu’ oldu.

Dünya çapında 350 milyon kişi etkilendi

Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezinin düzgün çalışmamasından kaynaklanan tiroid fonksiyon bozuklukları  dünya çapında yaklaşık 350 milyon insanı etkilemektedir. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisi olan tiroid hastalıkları sıklıkla kadınlarda görülür. Ancak buna rağmen, hastalıkla ilgili farkındalık eksikliği ve semptomların genellikle diğer rahatsızlıklarla karıştırılması nedeniyle birçok tiroid hastalığının teşhis edilmesinde zorluklar yaşanabilmektedir. Bu yüzden, pek çok hasta, tedavi edilemediği için hastalığın uzun vadeli etkileriyle yüzleşmek zorunda kalabilmekte ve tiroid hastalıklarının tedavi edilmemesinden kaynaklanan kardiyovasküler hastalıklar, depresyon, osteoporoz, kısırlık ve düşük riski yaşayabilmektedir.

Tiroid bozuklukları, yeni doğan bebeklerde zihinsel ve motor gelişiminin yavaşlamasına neden olabilir. Bu semptomları gösteren kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Tiroid semptomları olarak hastalarda, kilo alımında yada kaybında sıkıntılar, kalp atış ritmi düzensizlikleri, açıklanamayan kilo alımı veya kayıpları, cilt problemleri, saçlarda dökülme, kabızlık, yorgunluk ve anksiyete görülebilmektedir. Teşhis edilmemiş tiroid bozukluğuyla yaşamak, kişilerin yaşam kalitesini etkilediği gibi, farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Tiroid farkındalık haftasına; Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) ve tüm dünyada Merck de destek veriyor.

‘İyot, tiroid hormonlarının üretimi için temel element’

TEMD Tiroid Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akarsu konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

  • Guatr
  • Tiroid nodülleri
  • Tiroid kanseri
  • Hashimoto tiroiditi
  • Hipertiroidi ve hipotiroidi
  • İltihabi veya inflamasyona bağlı tiroid hastalıkları
  • Gebelikte tiroid sorunları ve iyot eksikliği toplum sağlığını etkilemektedir.

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için temel elementtir. İyot profilaksisi için hâlen dünyada önerilen en etkili yöntem sofra tuzlarının iyotlanmasıdır. Ülkemiz orta ciddi derecede iyot eksikliği ve endemik guatr bölgesidir. Sofra tuzlarının zorunlu olarak iyotlanması ile problem şehir merkezlerinde önemli ölçüde çözülmüştür. Ancak problemin özellikle kırsalda devam ettiği düşünülmektedir. TEMD olarak ülke çapında rafine iyotlu sofra tuzu tüketimini önermekteyiz. Kaya tuzu, gurme tuzları gibi tuzların kullanılmasını ise önermiyoruz” dedi.

Uzmanlar,belirti yaşayan kişilerin hekimlerine danışmalarının ve hekim kontrolü altında tedavi edilmelerinin önemini vurguluyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir