Yaz tatilini çocuğunuz için verimli hale getirmenin yolları

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Her bir etkinlik çocuğa katkı sağlar

Yaz tatiline giren çocuğunuz için bu süreci hem dinlenme hem eğlenme hem de öğrenme dönemi haline getirebilirsiniz.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Klinik Psikolog Emel Güler, bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi:

Klinik Psikolog Emel Güler

Eğitim ve öğrenime ara verilmesi demek, tüm tatilin bomboş geçirileceği anlamına gelmemelidir. Tatil, çocuklar için tamamen serbestlik ve sorumluluktan uzak bir anlam ifade ettiğinde, etkili ve verimli olmaz. Enerji toplamak, dinlenmek, gezmek, eğlenmek için olduğu kadar öğrenme, bilgilenme, tazelenme ve yenilenme zamanıdır…

Öğrenmek; hiçbir zaman sona ermeyen, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Yaz tatili, okul döneminde yeterince zaman bulunamadığı için bir fırsat olarak düşünülürse, pek çok şeyi gerçekleştirmek de mümkün olabilir. Planlamalar her çocuğun içinde bulunduğu aileye, çevresine, olanaklarına göre farklılık gösterse de temelde yarar sağlayıcı kategorilerde ayarlanabilir.

Tatil planında bu aktivitelere yer verebilirsiniz

  • Çocuğun bilgi ve görgüsünü artırmaya yönelik faaliyetler: Kitap okuma ve yabancı dil öğrenme.
  • Dinlenme ve eğlenmeye yönelik faaliyetler: Fiziksel ve psikolojik yönden rahatlatıcı, zihinsel yorgunluğun giderilmesine yönelik oyunlar, seyahat, spor, müzik, resim, sinema, tiyatro.
  • Hayata hazırlamaya yönelik ve ekonomik katkı sağlayıcı uğraşlar: Tarla, bahçe işleriyle uğraşma, aile büyüğüne ait işlerde destek olma, el işleri.
  • Çevreyle etkileşim sağlayan faaliyetler: Yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu sosyal sorumluluk projeleri, dernekler ve gönüllü çalışmaları.
  • Beceri kazanmaya yönelik faaliyetler: El işi, tamir ve mutfak uğraşları .

Tüm bu etkinlikler çocukların hayata katılmalarında, kendi ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerinde önemli bir adımdır.  İleride seçilecek meslekler konusunda da, doğru kararlar alınmasına yardımcı olur.

Yeteneklerini keşfetmesini sağlayın

Her çocuğun ilgi ve gereksinimi kendine özgüdür. Anne babaların çocuklarını tek bir etkinlik yerine, farklı alanlardaki faaliyetlere yöneltmeleri, çocukların kendilerini tanımaları ve yeteneklerini keşfetmeleri için fırsat sağlar. Tüm gün boyunca kitap okumak ya da bilgisayar başında kalmak yerine; günü belli bölümlere ayırarak etkinlikleri planlamak daha verimlidir.  Ebeveynler, çocuğun sevdiği ve istediği etkinlikleri göz önünde bulundurmalı. Böylece katılımı zorunlu değil gönüllü olarak sağlanır.

Birlikte anılar biriktirin!

Tatil sürecinde fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni okul dönemine enerjik ve zinde başlamak için önemlidir. Boş zamanların değerlendirilmesi ile ilgili faaliyetlerde çocuğun gönüllü olması esastır. Çocuğun katılımının sağlanması, zihninde yaz tatiline ait güzel anıların oluşmasını sağlar. Çocuğunuzla birlikte anılar biriktirin.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir