Anne-babalar dikkat! Sadece horlama deyip geçmeyin!

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Çocuklarda horlamanın 5 nedeni

Horlama yetişkinler kadar çocuklarda da sık görülen bir sorun. Üstelik horlamanın şiddeti, burun tıkanıklığının derecesine göre çok kuvvetli olabiliyor. 

Acıbadem International Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Çınar, “Gündüz ağızdan nefes alan çocukların burun tıkanıklığı gece daha belirgin hale gelir ve horlamaya başlarlar. Bu çocuklarda geceleri aşırı terleme, huzursuz uyku, gündüz aşırı hareketlilik, gece işemeleri, konsantrasyon kaybı ve öğrenmede güçlük gibi bulgular ortaya çıkabilir. Ayrıca ‘uyusun da büyüsün’ özdeyişinin gerçekten bilimsel bir temeli vardır. Büyüme ve gelişmenin normal olabilmesi için çocuğun uykusunun da normal olması gerekir. Uyku sırasında ağzın açık kalması ve horlama ileride tedavisi çok güç çene gelişim sorunlarına ve kalp problemlerine bile yol açabilir” dedi. Çınar, çocuklarda horlamanın en sık görülen 5 nedenini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

  • Geniz eti ve bademcikler

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından iki hafta içinde geçmeyen burun tıkanıklığı ve horlamayı dikkate alın. Büyük geniz eti ve bademcik eğer çocukta ağız açık uyuma ve horlamaya neden olacak boyutta yani tıkayıcı özellikte ise mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Geniz etinin tedavisi genel anestezi altında yapılır. Sık bademcik enfeksiyonu geçirmeyen çocuklarda büyük bademcikler küçültülerek tedavi edilir. İrilik nedeniyle bademciğin tamını almaya gerek yok. Ancak sık enfeksiyon geçiriliyorsa, küçültme işlemi yetmiyor ve bademciklerin tamamen alınması önerilir. 

  • Burun ve sinüs enfeksiyonları

Çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerinde burun içi şişerken, ateş, öksürük, burundan sulu akıntı ve boğaz ağrısı olabilir. Ayrıca bu dönemde uyku bozulup, horlama ortaya çıkabilir. Bazen sulu burun akıntıları birkaç gün sonra koyu sarı-yeşil akıntıya dönüşebilirken, sinüzit tehlikesine karşı da dikkatli olmak lazım. İki haftayı geçen burun tıkanıklığı ve horlama durumunda, çocuğunuzun uzman hekim tarafından değerlendirilmesi ve ilaç tedavileri uygulanması gerekebilir.

Alerjik nezle

Çocuklardaki burun tıkanıklığı ve horlamanın önemli bir nedeni de burun alerjileri. Hapşırık, sulu burun akıntısı, burunda kaşıntı ve tıkanıklık gibi bulgularla kendini gösterir. Ev tozu, ağaç veya çayır polenleri, küf-mantarlar, hayvan tüyleri burun alerjisine yol açabilen etkenler. Ev tozları yıl boyunca hastalığa neden olurken, polenler özellikle yaz döneminde problem yaratır. Tedavide öncelikle alerjen etkenin ortaya konması ve bundan kaçınılması önemli. İlaç tedavileri ve bazen de immunoterapi adı verilen aşı tedavileri gerekebilir.

  • Obezite

Çocuklarda da erişkinlerdeki gibi kilo fazlalığı horlamaya yol açabilir. Kilonun yüksek olması nedeniyle boyun yağ dokusunun artması, küçük dil ve yumuşak damak bölgesinin yağlanarak gevşemesi uykuda bu bölgenin aşırı titreşmesine ve horlamaya sebep olabilir. Sadece horlama değil, uykuda nefes yavaşlaması ve durması da eşlik ettiğinden, diyetisyen kontrolü altında kilo verilmesi, yaşam tarzının değiştirilerek hareket ve sporun artırılması önemli.

  • Burun içinde yapısal bozukluklar

Özellikle küçük yaşta düşme sonrasında travmatik eğrilikler ortaya çıkabilir. Travma sonrasında oluşan burun tıkanıklığı ve horlama gibi belirtilerin varlığında, mutlaka uzman hekim değerlendirmesi gerekir. Burun içindeki eğriliklere çocukluk döneminde genellikle müdahale edilmez. Burun gelişiminin tamamlanması için 16-18 yaşa kadar beklenmesinde fayda var.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir