MENENJİT’E YAKINDAN BAKIŞ

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

GEÇ TANI VE TEDAVİ HASAR BIRAKIYOR

Beyin ve omuriliğini çevreleyen zarların iltihaplanması olan  menenjit, çocukların hem hayatını hem de geleceğini tehdit ediyor. Hastalığa karşı geliştirilen aşı uygulamaları sayesinde görülme sıklığı giderek azalan menenjite, en çok 0-1 yaş arasında rastlanıyor.

Ateş, baş ağrısı, ensede sertlik, kusma gibi belirtiler gösteren menenjit, bulaşıcı bir hastalık. İşitme kaybı, yüz felci gibi fiziksel sorunlara yol açabilen menenjit, fiziksel hasarların yanı sıra hiperaktivite, kişilik bozukluğu, öğrenmede yetersizlik gibi sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, erken teşhisin hayati önem taşıdığı hastalık hakkında önemli bilgiler vererek tek korunma yönteminin aşı olduğuna dikkat çekti.

1 yaşına kadar çok riskli

Menenjitte en yüksek risk grubunu 6-12 ay arasındaki bebekler oluşturuyor. Yüzde 25-55 oranları arasında ölümle sonuçlanabilen bu hastalıkta kalıcı hasar bırakma ihtimali yüksek. Havadan damlacık yoluyla bulaşıyor ve en korkulan enfeksiyon hastalıklarının başında geliyor.

Yüksek ateş işaret ediyor

Parlak ışığa bakmaktan kaçınma, zihin bulanıklığı, havale, soğuk el ve ayaklar, titreme, hızlı soluk alıp verme, eklem ve kas ağrılarının yanı sıra; iki yaşından küçük çocuklarda az yemek yeme, inleme şeklinde ya da çok tiz ağlama, soluk ve lekeli görünüm, kafada bulunan bıngıldağın aşırı gergin ve şiş olması gibi belirtilerle de hastalık anlaşılabiliyor. Bunlardan birkaçına rastlandığında hemen doktora başvurmak gerekiyor.

Erken tanı hayat kurtarıyor

Erken tanı ve tedavi menenjitte hayat kurtarıyor. Tekrarlama ihtimali olan menenjitte, verilen antibiyotiğe direnç gelişebiliyor. Havale nöbetlerinin yanı sıra özellikle yenidoğan döneminde hastalığa yakalananlarda kaslarda sertlik kalabiliyor. İşitme kaybı, yüz felci, büyüme ve gelişmede gecikme veya güçsüzlük, öğrenme sorunları görülebiliyor. Belirtiler görüldükten sonra kesin tanı; Lomber Ponksiyon adı verilen bir işlemle beyin omurilik sıvısından numune alıp analiz etmekle konuyor. Hastanın yaşı ve etken olabilecek nedenin çeşidine göre antibiyotik tedavisi seçilirken; süresi 7-21 gün arasında değişiyor.

Öğrenme problemleri görülebiliyor

Menenjit kişinin yaşamını kısıtlıyor ve aktivitelerini değiştirebiliyor. Çocuklarda menenjitten sonra hiperaktivite, öğrenme problemleri görülebiliyor. Erişkinlikte sosyal yaşamı ve iş yaşantısını etkileyen sorunlarla karşılaşılabiliyor. Anti sosyal kişilik bozuklukları ve beceri gerektiren işlerde yetersizliğe de rastlanabiliyor.

Hijyen kurallarını dikkate alın

Hastayla teması bulunan herkese koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanması gerekiyor. Hijyen kurallarına uymak, sık sık elleri yıkamak mikropların vücuda ulaşmasını engelliyor.  Yorgun düşmek veya stresli yaşam gibi etkenler de menenjite karşı kişiyi daha savunmasız hale getiriyor.

Tek koruma yöntemi aşı

Türkiye’de menenjit vakalarının yüzde 60’ından meningekoklar sorumlu. Meningekok aşısı ailelerin ve çocuk hekimlerinin yönlendirmesiyle yapılıyor. Türkiye’de meningokokların W, B ve A tipleri enfeksiyon oluşturabiliyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir