baymavislotbarportbetgrand pasha bet

ALERJİNİZ VARSA SABAH SAATLERİNDE DIŞARIYA ÇIKMAYIN

SPORU ÖĞLEDEN SONRAYA BIRAKIN 

Genelde mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polenler, alerjiyi tetikliyor. Uzmanlar, özellikle sabah saatlerinde polenlerin daha yoğun olduğu konusunda uyarıyor

Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, ev tozu ve polenlere karşı alerjik bünyelilerle astım hastalarını uyardı.

Hassas alerjik bünyeliler ve astım hastalarının mevsim geçişlerinde polen, ev tozu akarı gibi alerjenlerden uzak durması, ilaçlarını düzenli kullanmaları çok önemli.

Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sisteminin, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere aşırı yanıt vermesi sonucunda ortaya çıkan reaksiyonlara alerji deniyor.  Özellikle polenlerin açığa çıktığı sabahın erken saatlerinde alerji ve astım atakları yaşanabiliyor.

Öğle saatlerini tercih edin

Alerjik kişiler ve astım hastaları açık havada yapacakları fiziksel aktivite için polenlerin daha az olduğu öğleden sonra saatlerini tercih etmeli. Özellikle plaza ve AVM gibi binaların yüzeyleri statik elektrik üretiyor ve polenler bu tip binaların olduğu bölgelerde daha yoğun görülüyor. Kişinin hangi çeşit polene karşı alerjik olduğunu bir testle belirlemek mümkün.

Ev tozu akarlarına karşı önlem alın

Ev tozu akarları sık rastlanan alerjenlerden. Evdeki halı boyutları küçültülmeli, yatak odasında halı olmamalı, ağır ve toz tutan perdeler tercih edilmemeli, çarşaf ve nevresim takımları haftada bir kez 60 derecede yıkanmalı.

Alerji tanısı nasıl konulur?

Tanıda, cilt (Prick test) ve kan testi kullanılır. Cilt testinde en sık karşılaşılan alerjenlere bakılır, kişinin verdiği reaksiyon ölçülür. Kan testinde ise vücudun oluşturduğu IgE antikorunun düzeyi ve belli bir madde veya maddelere karşı alerjik belirtiler varsa spesifik IgE düzeyi ölçülür.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir