baymavislotbarportbetgrand pasha bet

AĞRI KESİCİLER GÖZ PROBLEMLERİNE ZEMİN HAZIRLAYABİLİR

AĞRILAR DİNERKEN, GÖZLER BOZULUYOR

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Ağrı kesicilerin göz sağlığına bazı olumsuz etkileri var. Bunların başında ışığa karşı hassasiyet başı çekiyor. Kuru göz, katarakt, retinal kanamalar ve sarı noktada hasar oluşumu gibi yan etkiler görülebiliyor” dedi.

Tıp alanında analjezikler olarak tanımlanan ağrı kesici ilaçlar, kendi içinde dörde ayrılıyor. Bunlar;

  1. Ağrı kesicinin yanı sıra ateş düşürücü etkiye de sahip olan parasetemoller,
  2. Ağrı, ateş dışında inflamasyon azaltıcı etkisi bulunan NSAID,
  3. Steroidler
  4. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra mutluluk, coşku ve yatışma hissi veren ve uyuşturucu özellik taşıyan opioidler.

Parasetamollerin miktarı iyi ayarlanmalı

İltihapsız kronik ağrıların tedavisinde kullanılan bu gruptaki ilaçlar, uygun miktarlarda alındığında, zarar vermez. Ancak fazla alınırsa, retinada kanama riski artabilir, uzun süreli kullanımlarda ise görüntü kalitesinde sararma olabilir.

NSAID grubu ağrı kesicilerin sürekli kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü bu ilaçlar hem mide hem de göz sağlığına zararlı olabilir. NSAID grubundaki ağrı kesici ilaçları kullanan kişiler güneş ışığıyla karşılaştığında gözlerinde bazı reaksiyonlar yaşar. Bu ilaçların kullanımında ayrıca kuru göz, katarakt, retinal kanamalar, sarı noktada hasar oluşumu ve nadiren görme alanı kayıpları gelişebilir.

Steroidler glokom ve katarakt nedeni

Steroid türü ilaçları uzun süre kullanan hastalarda glokom ve katarakt olmak üzere iki kaçınılmaz komplikasyon oluşur. Sarı nokta hastalığı steroid ağrı kesicilerin yan etkilerinden olabilir. İlaç kullanımı kesildiğinde yan etkiler kaybolmaya başlar ancak glokomun yarattığı hasar ve görme alanı kaybının geri dönüşü olmaz.

Mevcut ağrıları dindirmede hiçbir seçenek kalmama durumunda kullanılan opioidler (uyuşturucu ilaçlar), bağışıklık yapma özelliği taşısa da ağrıların dindirilmesi konusunda bir hayli etkilidir. Bağımlılık gibi çok belirgin oranlarda yan etkilere neden olan ağrı kesici ilaçlar, göz bebeğinin küçülmesine de yol açabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir