baymavislotbarportbetgrand pasha bet

AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBININ SEBEPLERİ NELER OLABİLİR?

BOYUNDAKİ ŞİŞLİKLERİ TAKİP EDİN

Bir haftadan fazla süren 38 derecenin üzerindeki ateş, son altı ayda açıklanamayan kilo kaybı ve gece aşırı terleme, lenfomanın belirtileri olabilir

Koç Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Erman Öztürk, lenfomanın lenf bezelerinde büyümeyle anlaşılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Lenfoma, enfeksiyonlarla mücadele eden ve bağışıklık sisteminin akyuvarlar olarak isimlendirilen hücrelerini barındıran lenfatik sistemde görülen kötü huylu bir hastalıktır. Lenfatik sistem, tüm vücutta yaygın olarak bulunur.

Lenfomada akyuvarlar kontrol dışı çoğalır ve vücudun değişik yerlerinde bulunabilirler. Genelikle lenf bezelerinde toplanarak,  büyümesine yol açarlar. Ayrıca dalak, karaciğer, mide-bağırsak sisteminde de karşımıza çıkabilirler.

Pek çok alt tipi var

Hastalık, Hodgkin ve Hodgkin dışı (non-Hodgkin) lenfoma olarak iki çeşide ayrılır. Bu iki ana grubun da altında birden çok alt tip vardır.

Bazı lenfoma çeşitleri çok hızlı ve agresifken, bazıları yıllarca sessizce ilerler. Yavaş seyir gösteren lenfomalar zaman içinde karakter değiştirebilir, daha hızlı bir klinik izleyebilir.

Lenfomanın belirtileri

Lenfoma genel olarak lenf bezelerinde büyümeyle kendini gösterir. Büyüyen lenf bezeleri boyunda, koltuk altında veya kasıkta elinize gelebilir. Genel olarak ceviz boyutunda veya daha büyüklerdir. Fasulye tanesi boyutunda lenf bezeleri hasta olmayan insanlarda da ele gelebilir. Hastalıklı lenf bezelerinde genellikle ağrı olmazken zaman içinde büyüme ve çoğalma görülür.

Vücutta deri altında olmayan ve muayeneyle tespit edilemeyen lenf bezeleri de mevcuttur. Bunlar mideye, bağırsağa ve akciğere komşu olurlar ve bulunduğu bölgeye göre de şikayetlere yol açabilirler.

Diğer belirtiler;

    • Ateş (Bir haftadan uzun 38°C’yi aşan)
    • Kilo kaybı (son altı ayda yüzde 10’dan fazla)
    • Gece terlemesi (çamaşır veya çarşaf değiştirmeyi gerektirecek şiddette) görülmektedir.

Tanı nasıl konur?

Kan tahlili veya görüntüleme yöntemleriyle lenfoma tanısı koyulamaz, fakat hastalığın karakteri hakkında detaylı bilgi alınabilir. Lenfoma tanısı esas olarak hastalıklı dokunun çıkartılması ve patolojik olarak incelenmesiyle konur. Bu amaçla lenf bezesinin çıkartılması, kemik iliği biyopsisi, endoskopi gibi işlemler yapılabilir.

Tedavi seçenekleri

Tanı konduktan sonra hastalık evresi ve risk belirlenerek tedavi planlanır. Hastanın yaşı, performansı, ek hastalıklarının varlığı da önemlidir. Hastalara yüksek doz tedaviler verilebileceği gibi, uzun yıllar sadece takip de edilebilir. Kemoterapi, radyoterapi ve kemik iliği nakli seçenekler arasındadır.

Lenfoma, tedavi alanındaki yeni gelişmelerle birlikte, hedefe yönelik akıllı moleküllerin geliştirilmesi ve daha az yan etkisi olan  alternatiflerin ortaya çıkmasıyla daha iyi yönetilebilir bir hastalık haline geldi. Bazı tiplerinde tamamen iyileşme sağlanması ve hastalıktan tamamen kurtulma rutin bir tedavi hedefi oldu.

Tedavi sırasında hastalar enfeksiyonlara açık hale gelebilirler. Bu nedenle önleyici antibiyotik tedavileri verilebilir. Yemekler konusunda hijyene dikkat edilmesi, çiğ sebze-meyve tüketilmemesi önerilebilir. Bu dönemde kapalı, kalabalık, havasız ortamlardan uzak durmak, insanlarla yakın temastan kaçınmak gerekir.

Lenfoma tedavisi devam ettiği sürece ara değerlendirmeler yapılır. Bu amaçla tomografi veya PET/BT ile görüntülemeler yapılır. Tedavi sonrasında genellikle üç ayda bir olmak üzere düzenli takiplere devam edilir. İlk 2-3 yıl yakın takip gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir