baymavislotbarportbetgrand pasha bet

24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ

SIKINTILARINIZ SİZİ VEREM ETMESİN

Amansız hastalık olarak bilinen verem, hala dünyada en sık görülen enfeksiyonlar arasında yer alıyor. Bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen stres, sıkıntı, hatta zayıflamak için uygulanan şok diyetler bile veremin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nur Dilek Bakan, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle hastalık hakkında bilgi verdi.

Tüberküloz mikrobunun neden olduğu hastalık, dünyadaki en yaygın enfeksiyonlar arasında yer alır. Solunum yoluyla bulaşan tüberküloz, vücudun her bölgesinde tutunabilir, en sık akciğerlerde görülür.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 verilerine göre; dünya nüfusunun 3’te 1’ine tüberküloz mikrobunun bulaştığı biliniyor. Mikrobun bulaştığı 9.6 milyon kişinin hastalığı geçirdiği bildirilirken, 1.5 milyon kişi tüberküloz ya da ilişkili rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Mikrop vücutta yıllarca uyuyabiliyor

Hastalık, en sık genç erişkin yaş grubunda görülmekle birlikte, her zaman ortaya çıkabilir. Mikrobun bulaştığı herkes tüberküloz geçirmez. Çocukken alınan mikrop, bağışıklık sistemi tarafından baskılanabilir. Uyku durumuna geçen ve çoğalamayan tüberküloz mikrobu daha sonraki yıllarda bağışıklık sisteminin bozulmasıyla alevlenebilir.

Hastalık genellikle sessiz başlangıç göstermekle birlikte, farklı belirtiler verir:

  • Uzayan öksürük
  • Balgam çıkarma
  • Gece terlemeleri
  • Zayıflama
  • Değişken miktarda kan tükürme gibi belirtiler görülmektedir.

Belirtiler farklı hastalıklara bağlanarak doktora geç başvurulabilir. Tedavi için hiçbir zaman geç kalınmadığı, mevcut ilaçlarla tüberkülozun tedavi edilebileceği unutulmamalı.

order Deltasone Şok diyetler vereme yol açabilir

Tüberküloz, genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Kötü yaşam koşulları ve beslenme düzeni yanlış olan kişiler risk altında. Bu yüzden vücut direncini düşüren şok diyetlerden uzak durulmalı.

Bununla birlikte tüberküloz; çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları geçirenler ve bununla ilgili bazı ilaçları kullananlar, organ nakli olanlar, AIDS hastaları ve kot kumlama işçilerinde sık görülür.

Öğrenciler birbirlerine bulaştırabiliyor

Solunum yoluyla bulaşan tüberküloz; paylaşılan çatal, bıçak, kıyafet ya da yiyeceklerle yayılmaz. Hastanın öksürerek veya hapşırarak ortama bıraktığı mikropların başkaları tarafından solunması, sebebi olduğundan öğrenci yurtları ve kışlalar gibi kalabalık alanlar daha risklidir. Sınav döneminde uykusuz kalan ve kötü beslenen öğrencilerin de vücut direnci düşer.  Bu dönemde herhangi bir şekilde vücuda alınan mikrop kolaylıkla hastalığa yol açabilir.

 Hastanın yakınları da kontrol edilmeli

Tüberküloz teşhisi konulan bir kişinin ailesi ve en yakınındaki kişiler hastalık bakımından taramadan geçirilmeli. Tüberküloz mikrobu bulaşan bir kişi tedaviye alınırken mikrobun bulaşmadığı aile fertlerine koruyucu ilaçlar verilir.  Hastanın maske takması, mikrop yayılımını engellemek adına önemlidir.

Verem hastalığının yayılmasını önlemede en önemli iki etken, erken tanı ve hızlı tedavidir. Gerekli ilaç tedavisinin yarım bırakılmadan tamamlanması gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir