baymavislotbarportbetgrand pasha bet

20 YAŞ DİŞİNİZİ ÇEKTİRMENİZ Mİ GEREKİYOR?

ARTIK BU DİŞLERE İHTİYAÇ KALMADI

Günlük hayatımızı büyük ölçüde aksatan diş ve diş eti problemlerinden 20 yaş dişi; diş etrafında ağrı, ağız açmada kısıtlılık gibi şikayetlerle kendisini gösterir, bazen etrafında kist oluştur bazen de öndeki dişin çürümesine yol açar.

Yerleri nedeniyle arkada kaldıklarından, bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez ve diş etinde iltihaba neden olur. Bu sebeple muayenelerinin aksatılmaması gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

20 Yaş Dişi nedir?

20 Yaş Dişleri, çenenin iki tarafının en arkasındaki üçüncü büyük azı dişleridir. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16-20 yaş arasında çıktığı için bunlara akıl dişi de denir.

20 Yaş Dişi ne zaman tehlike oluşturur?

Çenelerimizin gittikçe küçülmesi ve genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması sebebiyle 20 Yaş Dişi problem haline gelir. Arkada kalan bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez. Arasına zamanla yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır.

Kendine yer bulamayan 20 Yaş Dişleri; öndeki dişi iterek baskı yapar, bu da çarpıklığa neden olur. Diş köklerinin zarar görmesi halinde, müdahale edilmesi gerekir.

Hastanın hiçbir şikayeti olmamasına rağmen röntgenlerde çok ciddi kist vakalarıyla karşılaşılır. Diş çürümeleri sonucu oluşan bu kistler; kemikte, diş ve diş etlerinde hasara sebebiyet verir.

Yaş Dişi tedavisi nasıl yapılır?

Diş iltihabı tedavisine başlarken, öncelikle iltihabın antibiyotik kullanımıyla kurutulması gerekir. İlaç tedavisiyle şikayetler geçmiş gibi görünse de çekim vazgeçilmezdir.  Müdahale sonrası yapılacak basit bir pansuman; kanamayı durdurur, iltihaplı yerin pıhtılaşarak iyileşmesine yardımcı olur.

Kistli alanın tedavisine röntgen çekimiyle başlanır. Bu bölgenin tespitinden sonra kanal tedavisi uygulanır. Yüzey kazılmadan tek delikle dişin içine girilen kanal tedavisinde; diş özünde enfeksiyon kapmış kısımlar temizlenir, böylece diş kökündeki baskı rahatlar.

 

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir