TAM TAHILIN FAYDALARIYLA İLGİLİ YENİ ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

SAĞLIKLI BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN GEREKLİ

American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, beslenme düzeninde işlenmiş tahıl yerine tam tahıla yer vermek, kalori kaybına yardımcı oluyor. İşlenmiş tahıl yerine tam tahıl tüketen ve lif için önerilen günlük alım miktarına uygun olarak beslenenler günlük ortalama 100 kalori daha fazla yakıyor.

Tahılın özü, kepeği ve nişasta kısmını bir arada bulunduran tam tahıllı gıdaların, yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olduğu ve glisemik kontrolepozitif katkı sağladığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştu. Şimdiyse kilo kontrolündeki faydalarına işaret ediliyor.

Gruplara ayrıldılar

40-65 yaş aralığındaki 81 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sekiz hafta sürdü. İlk iki hafta aynı besinleri tüketen ve bireysel enerji gereksinimleri belirlenen katılımcılar ikinci haftadan sonra iki gruba ayrıldı. Katılımcılar enerji, makro besin öğesi, besin türü ve öğün yapısı açısından birebir aynı olan; yalnızca tahıl türü (tam tahıl veya işlenmiş tahıl) ve lif miktarı içeriğiyle ayrışan bir beslenme düzeni içerisine girdi.

Araştırma boyunca ağırlık, metabolizma hızı, kan şekeri ve boşaltım sistemiyle atılan kaloriyle açlık ve tokluk durumları ölçüldü. Sonuçta tam tahıl tüketenlerin dinlenme metabolizma hızlarının ve boşaltım sistemi sonunda enerji kaybının arttığı görüldü. Bu artışta, tam tahıldaki lif içeriğinin yanı sıra, diğer gıdaların sindirilebilirliğine dolayısıyla enerji alımına yaptığı katkı rol oynadı.

Dergide eş zamanlı olarak yayınlanan bir diğer araştırma ise tam tahıl tüketiminin, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önem taşıyan bağırsak mikrobiyotasında olumlu etki yarattığını ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü de öneriyor

Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı, “Tam tahılın sağlık ve kilo kontrolü üzerindeki olumlu etkileri her gün yeni araştırmalarla bir kez daha ortaya koyuluyor. Protein, lif, vitaminler ve mineraller gibi önemli besin öğelerinin kaynağı olan tam tahıllar, uzun süreli tokluk hissi sağlayarak da kilo kontrolüne destek oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, her gün tam tahıl tüketimini öneriyor. Kahvaltı ise güne sağlıklı bir başlangıç ve gün boyu sürecek bir enerji için kilit önemde. Nestlé olarak farklı damak zevklerine hitap eden kahvaltılık gevrekler sunuyoruz. Ürünlerimizi yeterli ve dengeli beslenme düzeninin bir parçası olabilecek şekilde geliştiriyoruz” dedi.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir