OMURGA EĞRİLİĞİ SOLUNUM YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

AİLELER ÇOCUKLARINI İYİ GÖZLEMLEMELİ

Çocuklardaki omurga bozuklukları, ilerleyen dönemlerde önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü omurgada eğriliğin derecesi arttıkça, kaburgalar da yer değiştirir. Bu değişiklik, akciğer solunum kapasitesinin düşmesine, böylece solunum yetmezliği gelişmesine neden olabilir.

Op. Dr. Hüseyin Ekici

Central Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Ekici uyardı: “Çocuklarda omurga eğriliklerinde erken tanı için ailenin çok dikkatli olması.”

Omurga, doğumdan itibaren farklı şekillerde eğrilikler gösterebilir. Ancak tedavisinde geç kalınması halinde çocuklarda kalıcı hasar bırakma riski var. Eğrilikler erken yaşta tanı konulması halinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan korse ya da egzersizle tedavi edilebiliyor. O nedenle iskelet gelişimini tamamlamamış çocuklarda, deformitelerin ilerleme potansiyeli olduğu unutulmamalı ve ciddiyetle takip edilmeli.

Ergenlik dönemine dikkat!

Doğuştan gelebilen omurga eğrilikleri, ergenlik döneminde ilerleyebilir veya ilk kez ortaya çıkabilir. Kız çocuklarında 12-14, erkeklerde ise 14-16 yaş aralığı, gelişim hızı açısından önemlidir. Bu dönemde tanı konulan omurga eğrilikleri, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir. Eğriliklerin vücut dengesini bozduğu durumlarda operasyon devreye girer. Ancak ilerleyen yaşlarda cerrahi operasyonla kısmen düzelme elde edilse de, eğrilik şekillenip, vücut yapısı oturarak eklemler ve bağlar sertleştikten sonra omurga eğriliklerinin düzeltme ihtimali zorlaşır.

Çocuk çift görebilir

Vücuttaki dengesizliğe bağlı olarak, zaman içerisinde baş dengesi bozulur. Omurga eğriliklerinde yan bakış açısı geliştiğinden, çocuk boynunu eğerek, gözlerini aynı hizaya getirmeye çalışır. Bu durum, çift görmeye yol açabilir. Ayrıca sırt, boyun ve bel ağrıları yaşanabilir. Eğriliğin derecesi arttıkça, kaburgaların yer değiştirmesiyle birlikte akciğerin solunum kapasitesi azalır. Akciğerde bu durumuna bağlı solunum değişiklikleri ortaya çıkabilir. Akciğerin solunum kapasitesi düşeceğinden solunum yetmezliği gelişebilir. İlerleyen eğriliklerde kalp, göğüs kafesi içinde baskı altında kalacağından, kalp ve damarlarla ilgili sorunlar da gelişebilir.

Kız çocuklarında daha sık görülüyor

Çocuklarda görülen omurga eğriliklerinin ilk sırasında skolyoz gelir. Skolyozda, omurganın yana doğru eğrilerek, kendi üzerinde dönmesi sonucu gövde bükülür. Üç boyutlu karmaşık bir deformitedir. Ergenlik dönemi ya da hemen öncesinde fark edilir. Kız çocuklarında erkeklere oranla dokuz kat daha sık görülür. Ergenlik dönemindeki kızlar, kadınsı vücut gelişimi başladığında vücutlarını saklama eğilimi gösterir. Bu sebeple omurga eğrilikleri çoğunlukla aileler tarafından gözden kaçabilir. Skolyoz tanısında genellikle, çocuğun iki omuz arasında seviye farkının olduğu ve sırtından bakıldığında kürek kemiklerinin asimetrik durduğu gözlemlenebilir. Çocuk öne eğildiğinde omurgadaki eğrilik belirgindir.

Boyu hızlı uzayan çocukta kamburluk riski

Çocuklarda görülen omurga eğriliği sorunlarından biri de kamburluk yani kifozdur. Kamburluk, kemiklerdeki hastalıklara bağlı olabileceği gibi, duruş bozukluklarına veya bazı kötü alışkanlıklar yüzünden de ortaya çıkabilir.

Özellikle okul çocuklarına, sıra ya da sandalyede dik oturulması öğütlenmelidir. Böylece bel çukurluğu uygun şekilde gelişebilir. Ağır çantaların tek omuza asılarak taşınması, bilgisayar karşısında uzun süre ve hatalı şekilde oturulması, ortopedik olmayan yatakta yatılması da vücut eğriliklerine yol açabilir. Boyu hızlı uzayan çocuklarda kamburluğun görülme sıklığı daha fazladır.

Çocuklarda omurga eğriliklerinin erken tanısında, ailenin çok dikkatli olması ve çocuğu iyi gözlemlemesi gerekir. Ergenlik dönemindeki çocuğun bir omzunun yukarıda bir omzunun daha aşağıda olup olmadığına dikkat edilmeli. Ayrıca çocukların göğüs kafesinde şekil bozukluğu veya sırtta kambur bir duruş olduğunda bir doktora başvurulmalı.


ETİKETLER

iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir