EMBRİYONUZUN SON KULLANMA TARİHİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

DONDURULMUŞ EMBRİYO İLE 7 YIL SONRA GELEN İKİZ MUTLULUĞU

ABD’nin Tennessee eyaletinde yaşayan Tina Gibson’ın, 24 yıl önce dondurulmuş bir embriyoyla hamile kalıp, çocuk doğurmasından sonra gözler Türkiye’de dondurulan embriyolara çevrildi. 2008 yılında kızları Ela Nur’u kucağına alan Yılmaz çifti, o yıllarda dondurdukları embriyo ile yedi yıl sonra ikizleri Ahmet Eymen ve Zeynep Ebrar’ı dünyaya getirdi.

Embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiğinde çözülerek bebek sahibi olmak amacıyla kullanılmasının 20 yılı aşkın süredir dünya genelindeki rutin tüp bebek tedavilerinde kullanılan bir yöntem olduğunu belirten Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı, Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, Özel alanda uyku moduna alınan kaliteli embriyolar, çiftlerin istedikleri başka bir zaman diliminde değerlendirilmek üzere saklanıp, sağlıklı gebelikler elde edilir” dedi.

Bahçeci, hem işlemi hem de bu yöntemle iki çocuk sahibi olan ailenin hikayesini anlattı:

Geçmiş yıllarda teknik imkansızlıklar nedeniyle sadece belirli sayıda ve kalitede embriyosu olan çiftlere önerilen bir imkanken, günümüzde tedavi sonrası arta kalan tek bir embriyoya bile, gelişim düzeyi ve kalitesi uygunsa tabii,  dondurma işlemi yapılabilmekte.

Embriyo dondurma yönteminin faydalı olduğu bir başka yaklaşım embriyolarında genetik tanı yapılması planlanan çiftler. Yüksek genetik bozukluk riski taşıyan fakat tedavide sınırlı sayıda yumurta ve embriyo elde edilebilen çiftlerde gelişen embriyolar dondurulabilmekte. Birden fazla kez yumurta geliştirme ve embriyo elde etme işlemlerinden sonra dondurularak biriktirilen embriyolar birlikte genetik inceleme aşamasına alınmakta, böylece genetik test maliyeti de ciddi oranda azaltılmakta.

Etkin dondurma ve çözülme gerekiyor

Embriyoların laboratuvarda dondurulması dışarıdan bakıldığında bilim kurgu filmlerini aratmayan bir süreç. Vitrifikasyon adı verilen yöntem sayesinde özel sıvılar ve teknikler kullanılıyor. Her bir embriyo dakikada 10.000 °C’lik bir ısı düşüşü sağlanarak donduruluyor. Kullanım zamanına kadar da 196°C’de muhafaza ediliyor. Bu kadar düşük bir sıcaklıkta maddeyi oluşturan moleküller nerede ise hareketsiz hale geliyor. Bir anlamda dondurulan embriyolar için hayatı istediğimiz kadar durdurmuş oluyoruz.

Gebelik sağlanma zamanı geldiğinde de uygun kit ve protokoller kullanılarak, embriyoları çözüyoruz yani hayata kaldıkları yerden devam etme süreçlerini başlatıyoruz. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri, dondurma ve çözmede yüksek başarı sağlanması için işlemlerin özenli şekilde ve bilimsel bilgiler eşliğinde yapılması gerektiği. Aksi halde işlem sırasında embriyo üzerinde yaratılabilecek aşırı stres, bazı hücrelerin veya hatta embriyonun tamamının canlılığının yitirilmesiyle  sonuçlanabilir. Böyle bir durumda rahim dinlenmiş olsa da beklenenden daha düşük bir başarı veya tedavi iptaliyle sonuçlanabilir.

Rahim dinlendirme yöntemi

Yapılan çalışmalar, özellikle yumurta gelişimi amaçlı alınan yüksek doz hormonların rahmin embriyoyu tutma ve destekleme potansiyelini olumsuz olarak değiştirebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla elde edilmiş embriyoları aynı dönemde rahme yerleştirmek yerine, tümünü dondurarak rahmin bir süre hormonlardan arınmasını sağlayıp, daha doğal bir safhasında yerleştirme yaklaşımına ‘rahim dinlendirme’ deniyor.

Bilimsel sonuçlar, rahim dinlendirme yaklaşımıyla elde edilen gebelik ve doğumlar sonrasındaki verilerin gebelik, doğum ve doğum sonrası ölçülebilen parametreler ve olası komplikasyonlar bakımından doğal yolla elde edilen hamileliklerde gözlenen oranlara çok yakın olduklarını gösteriyor.

Yedi yıl arayla anne-baba oldular

Yılmaz Ailesi

2000 yılında evlenen Yeter-Oktay Yılmaz çifti, mutlu giden evliliklerini bir bebekle taçlandırmak istedi ama beklenmeyen sağlık problemleri bu hayallerinin önüne geçti. Giresun’da yaşayan karı-koca, tedavi olmak amacıyla yaşadıkları şehirde çok sayıda doktora gitti ve kendilerine sperm sayısının azlığından dolayı çok şansları olmadığı söylendi. 2007’de  İstanbul’a gelen ekip, tüp bebek tedavisine başladı. Aynı yıl hamilelik haberini alan çift, 2008 yılında kızları Ela Nur’u kucaklarına aldı. Sekiz adet sağlıklı embriyo oluştu ve ileride değerlendirilmek üzere donduruldu.

Kızları yedi yaşına geldiğinde tekrar çocuk sahibi olmak isteyen ikili, dondurulmuş embriyoların transferi için tekrar Prof. Dr. Mustafa Bahçeci’nin kapısını çaldı. Biri kız biri erkek, ikiz bebekleri dünyaya geldi.

Anne Yeter Yılmaz, süreci şöyle anlattı: “Çocuğumuz olmadığı yıllarda çok üzülüyorduk, bunun bir problem olduğunu ve çözülmesi gerektiğinin farkındaydık. Çok şükür ki, uygulanan tedaviler sayesinde üç çocuğumuz var. Embriyo dondurmanın çok yararını gördüm, ilk hamileliğime oranla daha az sayıda ilaç aldım. Yalnızca vitamin kullandım. Büyük kızım orta eğitime başladı ve çok başarılı. İki yaşında olan ikizlerimin de yaşıtlarına oranla, görsel hafızaları çok kuvvetli.”iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir