‘Dizimden çıtırtı sesi geliyor’ diyen hastalar ne yapmalı?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KİREÇLENME TEDAVİSİNDE İLK ADIM KİLO VERMEK

Hareketsiz yaşamın getirdiği en büyük tehlikelerinden biri de obezite problemi. Ülkemizde gün geçtikçe artmaya devam eden vakalara, kontrolsüz egzersiz ve yanlış beslenme de eklenince, birçok hastalık ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri de diz kireçlenmesi.

Uzmanlar, diz kireçlenmesinin genellikle yüzde 30 genetik etkenlerden kaynaklandığı, ancak fazla kilonun da büyük etkisi olduğunu söylüyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Serhat Mutlu

Diz eklem kireçlenmesinde kilo vermenin tedavinin ilk adımı olduğunu söyleyen Avrupa Ortopedi Cerrahisi hekimlerinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Serhat Mutlu, kişinin vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar kilo kaybetmesinin hem kıkırdak harabiyetinin oluşmasını engelleyeceğini hem de menisküsleri koruyacağını belirtti.

Mutlu, “Dizin içindeki yumuşak dokulardaki bir kıkırdak parçasındaki menisküs yırtığı, kıkırdağı aşındırabilir, bu da kireçlenmeye neden olur. Hastalık herkeste farklı bir tedavi gerektirir. Her hasta kendi içinde değerlendirilmeli, ona göre doğru tedavi uygulanmalı” dedi.

Dizden ses geliyorsa dikkat

Kireçlenmenin belirtileri arasında genellikle ağrı, eklemde hareket kısıtlılığı, zaman zaman şişme atakları, dizden veya herhangi bir kireçlenen eklemden ses gelmesi var. Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Kireçlenmeye neden olan etkenler

Eklemi yanlış kullanmak, devamlı kronik bir travmaya maruz kalmak, bilinçsiz spor ya da kaza geçirmek, yüksekten düşmek,  post travmatik kireçlenmeye yol açabilir.

Çok hareketli olmak da kireçleme nedeni. Diz çevresinde birçok kas grubu var, bunların çalışması, kuvvetli olması çok önemli. Çünkü ekleme binen yük, kas tarafından paylaşıldığında eklem rahatlar. Kasın kısalığı bile eklemde ciddi hareket kısıtlılığına neden olabileceğinden, hastanın kasını nasıl doğru kullanacağını, kas kuvvetinin ne kadar olması gerektiğini bilmesi açısından hasta mutlaka fizyoterapist yardımı almalı.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir