Çocuklarda yüksek tansiyonun nedeni, böbrek reflüsü olabilir

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

 Genetik yapısal bozukluklar en önemli neden

Çocukluk çağında sık görülen böbrek reflüsü, genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kardeşinde hastalık bulunan çocuklarda gelişme riski yüzde 30, anne-babasında aynı hastalık bulunan çocuklardaysa yüzde 70.

Op. Dr. A. Egemen İşgören

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, çocuklarda böbrek reflüsü ve tedavisi hakkında bilgi verdi:

İdrar kesesinde toplanmış idrarın, böbreklere geri akması olarak tanımlanan böbrek reflüsü; idrar kanalının, mesaneye açıldığı noktanın genetik yapısal bozukluğundan kaynaklanabileceği gibi, anatomik veya fizyolojik bir darlıkla da ortaya çıkabilir.

Bu anomaliler nedeniyle idrar kesesinde toplanmış olan idrar böbreklere geri akar ve bu durum böbreklerin hem yüksek basınçlı hem de kirli idrarla temasına yol açar. Bu durum, uzun dönemde organ hasarını beraberinde getirebilir.

Böbrek yetmezliği nedeni  

İleri derecede reflüde, idrarda bakteriler çoğalmaya başlar ve enfeksiyon gelişir. Çocuklar idrar yaparken zorlanır ve yüksek ateşleri çıkar. Enfeksiyon böbreklere ulaşırsa böbrek iltihabı ve buna bağlı böbrek hasarı meydana gelir, bu da yüksek tansiyona neden olabilir.

Çocukluk çağı hipertansiyonunun en önemli sebeplerinden biri,  böbrek reflüsüdür. Sık sık ateşli idrar yolları enfeksiyonu geçiren çocuklarda, ailesinde genetik hikayesi bulunanlarda ve idrar yapmakta zorlananlarda, akla böbrek reflüsü gelmeli. Böbrek iltihabı geçiren çocukların yüzde 25-40’ında görülür.

Çocuk büyüdükçe kendiliğinden geçebilir

Böbrek reflüsünün tedavisi, hastanın yaşına, hastalığın derecesine ve nedenine göre farklılık gösterir. Çocuk büyüdükçe, üreter de uzar ve bozulan kapak mekanizması işlevsel hale gelebilir. Bu durumda reflü kendi kendine geriler ya da tamamen ortadan kalkar. Uygun hastalar yakın takip ve önleyici antibiyotik tedavileriyle izlemeye alınabilir.

Böbrek reflüsü teşhisi konulan erkek çocuklarında sünnetin de tedaviye önemli katkısı bulunur. İdrar yolları enfeksiyonlarını azalttığı bilinen sünnet, tedavinin bir parçası olarak tavsiye edilir.

İleri derecede reflü cerrahi gerektirir

Cerrahide, reflünün düzeltilmesi endoskopik, laparoskopik veya açık ameliyatlarla gerçekleştirilebilir. Açık cerrahiyle yapılan işlemde, idrar kanallarının keseye giriş noktalarının yeniden şekillendirilmesi gerekir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir