BİR SPOR MERKEZİNDEN ÇOK DAHA FAZLASI: SPORTS & MERİTS

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

NEYİ, NEREDE VE NE ZAMAN İSTERSENİZ

Spor yapma alışkanlıklarına yepyeni bir anlayış getirerek, tek bir spor salonuna bağlı kalmak mecburiyetine son veren Sports & Merits; İstanbul, İzmir ve Ankara’da hizmet veriyor. Yatırım çalışmalarına devam eden merkez, anlaşmalı spor merkezine tek üyelikle ulaşma imkanı sağlayan sistemiyle devrim yaratıyor.

Türkiye’nin en geniş spor merkezi olarak; yoga, fitness, yüzme, kickbox, dans gibi 40’ı aşkın branşta spor yapma imkanını, istenen gün ve saatte, anlaşmalı lokasyonlarda sunan Sports & Merits, yoğun şehir temposunda spor yapma ritüelini keyfe dönüştürüyor.

Sabah evinizin yakınında streching, öğle ofisiniz çevresinde kardiyo, akşam katılacağınız davet öncesinde spinning ya da iş seyahati için şehir dışında, dilediğiniz üye merkezde, sporunuzu yapabiliyorsunuz.

Spor yapma ihtiyacına kişiye özel uygulama, esneklik ve fırsatlarla yeni bir soluk getiren ilk Türk şirketi Sports & Merits, Bülent Ozan ve Türker Baloğlu tarafından Nisan 2016’ da kuruldu. Tek bir spor merkezine bağlı kalmak ve o merkezin imkanlarıyla yetinmek istemeyenlere www.sportsandmerits.com sitesi üzerinden akıllı telefon ya da tabletle, bulunduğu lokasyonda, dilediği anlaşmalı merkezde spor yapma imkanı sunan S&M, İstanbul, İzmir ve Ankara’da 60’dan fazla spor merkezinde ulaşıyor. Ozan ve Baloğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sports & Merits sistemi nasıl doğdu ve gelişti?

Türkiye’de spor merkezi üyeliği pazarı dünya ülkelerine göre oldukça geride ve küçük. Amerika, Avrupa, ülkelerinde göstergeler (Spor merkezi üyelikleri sayısı, sektörün yarattığı gelirler, spor yapma sıklıkları, nüfusa oranla spor merkezi sayıları) Türkiye’nin oldukça ilerisinde. Kafamızdaki Sports & Merits modelinin henüz Türkiye’de olmadığını da gördüğümüzde yaptığımız fizibilite çalışmalarını tamamlayıp, harekete geçmeye karar verdik. Yurt dışı örnekleri inceledik ve Türkiye’nin son yıllardaki gelişimi de çok büyük bir potansiyelin olduğunu gösterdi.

Bu noktada yabancı arkadaşlarımız bize destek oldu. Yurt dışı ziyaretler yaptık, işlerin operasyonel modellerini inceledik. Spor sektörü istatistikleri hakkında detaylı bilgiler aldık. Spor merkezleri ve müşteriler ile görüştük. Arkadaşlarımızın işlerini kurma ve tutunma aşamalarında yaşadıkları sorunları ve nelerin iyi gittiği hakkında çok bilgi aldık. Detaylı analizlerimiz de ilk fikirlerimizi destekledi ve Türkiye’de çok başarılı bir girişim kurabileceğimizi gösterdi.

Bu süreçte 2016 yılı başında profesyonel olarak çalıştığımız iş yerimizden ayrıldık ve sadece Sports & Merits üzerine çalışmaya başladık. Nisan 2016 da Sports & Merits’i hayata geçirdik. Eylül 2017’de de operasyonumuza başladık.

Türkiye’deki hangi illerde kaç spor kulübü ile anlaşmanız mevcut?

Hali hazırda İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösteriyoruz.  Ağımızda 60’ın biraz üzerinde spor merkezi bulunuyor.

İstanbul’da 50’nin üzerinde olan spor merkezleri ağımızı daha da genişletirken; bir yandan da İzmir ve Ankara’da daha çok noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca Bursa, Kocaeli gibi ilk fırsatta operasyonlarımızı başlatmak istediğimiz büyük şehirlerimiz var.

Sistem nasıl işliyor?

Sports & Merits’in oldukça basit bir işleyiş modeli var. Şirket çalışanları www.sportsandmerits.com’dan üye oluyorlar. Ödemelerini yapıp bir üyelik satın alabiliyorlar. Sonrasında web sitemizdeki spor merkezlerinden istediklerini harita üzerinde seçiyorlar. Üstelik harita üzerinde filtreleme yaparak, şehir, bölge, ya da aktivite bazında istedikleri spor merkezini çok çabuk ve kolay bulabiliyorlar. En son adım olarak seçtikleri spor merkezini ziyaret ediyorlar ve yine akıllı telefonlarından bir yer bildirimi yapıyorlar. Hemen spor yapmaya başlayabiliyorlar! İşlem bu kadar basit.

Kaç üyesi var? Üye olan insan profili nasıl? 

Ağustos ortası itibariyle bin 200’ün üzerinde üyemiz bulunuyor. Ancak bu üyelerin 550-600 tanesi aktif olarak bir üyeliğe (aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık üyelik sahibi) sahipler. Üyelerimizin hepsi beyaz yakalı çalışanlar ve tamamı üniversite mezunu. Tüm üyelerimiz beyaz yakalı işe sahipler.

Sports & Merits üyelerine ait bazı istatistikler aşağıdaki gibi;

Sports & Merits üyelerinin yüzde 55’i erkek, yüzde 45’i ise kadın.

Sports & Merits üyelerinin çoğunluğu 25-40 yaş aralığı arasındalar. Daha sonra çalışma hayatlarının başlarında olan yani 18-25 yaş aralığında olanlar ve tecrübeli çalışanlar diyebileceğimiz 40 yaşının üzerindeki üyelerimiz geliyor. Sayıları az olmakla birlikte 50 yaşın üzerinde üyelerimiz de var.

Spor yapmak isteyen kişi neden Sports & Merits sistemini tercih etsin?

Sports & Merits ile çalışanlara mümkün olan en esnek spor merkezi üyeliğini sunmaya çalışıyoruz. Spor yapmak isteyenlerin tüm bahanelerini ortadan kaldırıyor ve üyeliklerini yanlarında taşımalarını sağlıyoruz. Üyelerimiz bütünüyle mobil çözümümüzle akıllı telefonlarını kullanarak, istedikleri zaman istedikleri yerde spor yapabiliyorlar.

Geleneksel spor merkezi üyeliklerine oranla çok büyük bir fark ortaya koyuyoruz. Üyelerimize de sayısız fayda yaratıyoruz. Bu farkları ve faydaları birkaç örnekle ortaya koyalım;

  • Özellikle trafikten bunaldığımız bu devirde, spor merkezlerinin yerleşimi çok önemli. Birçok araştırmaya göre karar verirken ilk ve bazen de tek kriter! Üyelerimiz bir spor merkezini seçmek zorunda değil. İsterlerse sabah evlerine yakın bir tesisimizde, akşam da iş yerlerine yakın bir tesisisimiz de spor yapabilirler. İş gezisi için başka bir şehre gittiklerinde antrenmanlarına ara vermek zorunda değiller. Sports & Merits üyelikleriyle o şehirlerde bulunan tesislerimizde spor yapmaya devam edebilirler. İstanbul’da yaşayıp, işi dolayısıyla haftanın 3 gününü İzmir’de geçirmek zorunda olan bir üst düzey yönetici üyemiz hem İstanbul’daki hemde İzmir’deki spor merkezlerimizi kullanıyor.
  • Tercih ettiğiniz tesiste her aktiviteyi bulamayabiliyorsunuz. Sports & Merits’le bu sorun da ortadan kalkıyor. Üyelerimiz yüzmek için bir tesisi, ya da kickboks/yoga eğitmenlerinin uzmanlığı nedeniyle başka bir tesisi tercih edebiliyorlar.
  • Kaliteli spor merkezlerinin sadece uzun dönemli üyelikler sunması da spor merkezi üyeliklerinin sayısını negatif olarak etkiliyor. Kısa süreli üyelik yapmak isteyenlere bu seçeneği de veriyoruz. Üyelerimiz arzu ederlerse 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da arzu ederlerse de yıllık üyelik sahibi olabiliyorlar. Ayrıca yıllık üyelik sahiplerine her hangi bir sebep göstermek ya da birini ikna etmeye gerek olmadan web sitemizden istedikleri zaman üyeliklerini dondurma hakkı da veriyoruz.
  • Kaliteli spor merkezlerine erişimin çok pahalı olduğu bu devirde Sports & Merits fiyatlarıyla da fark yaratıyor. Tesislerimizle ve iş yerleriyle yaptığımız uzun soluklu iş birlikleri sayesinde daha hesaplı bir tercih olarak ortaya çıkıyoruz. Çalışanlar şirketleri aracılığıyla  oldukça uygun tutarlarla bize üye olabiliyorlar.
  • Sports & Merits’le spor yapan çalışanların; yüksek enerji sahibi olacaklarına, daha az ve zor hasta olacaklarına, verimliliklerinin artacağına, onlar için bizimle anlaşan ve üyelik sahibi olmalarını sağlayan iş yerlerine daha sadık olacaklarına ve işlerine daha çok motive olacaklarına inanıyoruz. Bu şekilde dolaylı olarak artan üretim, gelirler ve daha mutlu iş gücü ile Türkiye ekonomisini pozitif etkileyecek bir hizmet sunuyoruz.

Fiyat nedir ?

Fiyatlarımız premium kulüplere tek başına yapılabilecek üyelik fiyatlarından çok daha uygun.

Sports & Merits olarak sağladığımız tüm diğer esnekliklere ek olarak, fiyatlandırma konusunda da esneklik sağlamaya çalışıyoruz. Üyelerimiz kullanacakları spor merkezi tipini doğru seçerek daha az ücret ödeyebiliyorlar. Klasik kulüplerimizi kullanabilen Klasik Üyeliğimiz ya da tüm kulüplerimizi kullanabilecek Premium Üyeliğimizden uygun olanı satın alabiliyorlar.

Ayrıca uzun süreli bir taahhüt vermek istemeyen üyelerimiz 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık üyelik tiplerinden kendisine uygun olanı satın alabiliyor.

Şirketlerle, çalışanları için yan hak olarak satın alabilecekleri, ya da ücretin büyük kısmını kendilerinin ödeyecekleri ve çalışanların da ücretin bir kısmını ödeyebilecekleri ödeme düzenlemeleri de yapabiliyoruz.

Türkiye’de spor sektöründe son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘sağlıklı yaşam’ konsepti tüm kesimler tarafından sahipleniliyor. Herkesin en büyük dileği sağlıklı ve uzun bir ömür. Günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat ömür yaşamak mümkün. İnsanlar beslenmelerine, uyku düzenlerine hijyenlerine ve spor yapma alışkanlıklarına yapacakları değişikliklerle peşinde olacakları sağlıklı ve uzun ömre kavuşmayı istiyorlar. Son yıllarda sağlıklı yaşam konseptini benimseyen ve kafamızı çevirdiğimiz her tarafta gördüğümüz ürün ve hizmetlerin bir yansıması da spor sektöründe yaşanıyor. Çok daha fazla spor ürün ve hizmet markasına, çok kolay bir şekilde akıllı telefonlarımızla ulaşabildiğimiz, karşılaştırma yapabildiğimiz bir çağdayız. Bu sınırsız erişim de sektörü olumlu etkiliyor.

Bu sebeplerin bir diğeri de halkı bilinçlendiren kamu kampanyalarının artması. Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kamu kurumlarının sosyal platformlarda desteklediği spor yapmayı teşvik edici, kötü alışkanlıklardan uzaklaşıp spor yapmayı destekleyici kampanyalar Türk halkını bilinçlendiriyor ve bu da sektör harcamalarına olumlu yansıyor.

Diğer ana sebep yine kamuyla ilgili. Olumlu devlet politikaları spor sektörüne ilişkin özel teşvik paketleri ortaya koyuyor. Kalkınma Bakanlığı aracılığıyla devlet desteğinin yüzde 50’lere ulaşabildiği spor sektörü teşvik paketleri yer alıyor.

Türkiye spor sektörünün geleceğine ilişkin son derece parlak bir tahminde bulunmamız mümkün. Yurt dışı piyasalardaki gelir, spor merkezi üyelik sayılarının nüfuslara oranları ve benzeri bir kaç önemli veri Türkiye’nin Amerika ve hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu gösteriyor. Son yıllardaki hızlı büyüme ve yabancı örneklerden öğrendiğimiz kadarıyla gidecek daha çok yolumuzun olması; sektör büyüklüğünün çok artacağını ve bu sektöre yatırım yapılabileceğini gösteriyor.

Benzeri uygulamalar ABD ve Avrupa’da var mı?

Tüm dünyada Sports & Merits’in modeline benzer bir çok firma var. Bunların önde gelenlerine Amerika’da ortaya çıkan ve ek olarak İngiltere, Kanada ve Avustralya’da da faaliyete olan Classpass’i (classpass.com) örnek olarak verebiliriz. İngiltere menşeli Pay As U Gym (payasugym.com) de güzel bir örnek. Ayrıca İngiltere ve Almanya, İspanya, Fransa, Portekiz, Hollanda ile Brezilya, Şili ve Meksika’da faaliyette olan Gym Pass (www.gympass.com) da güzel bir örnek. Doğu Avrupa ülkelerinden de örnekler vermek mümkün. Polonya ve çevre ülkelerde faaliyet gösteren Multi Sports, Romanya’da faaliyet gösteren 7 Card bunlardan bazıları. Asya Pasifik bölgesinden tam 11 ülkede faaliyet gösteren K Fit’i de bu örnekler arasında sayabiliriz.

Tüm bu örnekler Sports & Merits’le başarıyla ortaya koyduğumuz esneklik prensibini kullanıyorlar. Ne isterseniz, nerede isterseniz ve ne zaman isterseniz yapma esnekliğini uygun fiyatla alabildiğiniz bir hizmet!

Dünyada sektörün durumu nasıl? Türkiye wellness/fitness pazarını nasıl yorumlarsınız?

Europactive’in Sağlık ve Fitness Pazar Raporu’na göre Türkiye pazarının büyüklüğü 2015 yılı itibariyle 1 milyar Euro civarında. Sektör son yıllarda yüzde 8 civarında bir oranla büyüyor. Buna ek olarak Türkiye’de nüfusun spor yapma yaygınlığı yüzde 2.34 olarak ölçülmüş. Yani nüfusun sadece yüzde 2.34’ü fitness salonlarına gidiyor. Avrupa ülkelerinde bu yaygınlık değeri yüzde 7-15 arasında değişiyor. Tüm bu verilerTürkiye fitness pazarı için gerçek bir potansiyel olduğunu gösteriyor.

Ssektörde görülen farklı hizmet sunumları da sektöre bir hareket getiriyor. Son yıllarda yurt dışında oldukça popüler olan küçük-butik stüdyoların sayısı oldukça artıyor. Sağlıklı bir yaşam peşinde koşan ve alım gücü yüksek kişiler özel ders eşliğinde spor yapmayı tercih ediyorlar. Özel ders veren eğitmenlerin çoğu da büyük spor merkezlerine bağlı kalıp gelirlerini paylaşmaktansa, kendilerine ait küçük stüdyolar açmayı tercih ediyorlar.

Ayrıca fitness, kardiyo ve serbest ağırlık gibi temel spor unsurlarını bünyesinde bulunduran, temiz giyinme ve temizlik olanakları sunan küçük spor merkezlerinin sayısı da artıyor. Bu küçük spor merkezleri, bilinçli spor yapan insanların kaliteli ekipmanlarla, kendi antrenman ihtiyaçlarına cevap verecek sınırlı aktiviteyi makul ücretle vermek istemesi durumlarına bir cevap teşkil ediyor.

Yeni kampanyanızdan söz eder misiniz?

Sports & Merits,  olarak “Ne istersen, nerede istersen, ne zaman istersen” sloganıyla, anlaşmalı spor merkezlerimize tek üyelikle ulaşma imkanı sağladığımız sistemimizin birinci yılını spor tutkunlarına sunduğumuz avantajlı bir kampanya ile kutluyoruz.

Kampanyaya www.sportsandmerits.comsitesi üzerinden kayıt olan her çalışan 29.90 TL.’ye S&M Premium üyeliğine sahip olabiliyor. Sistemi, sosyal medya hesapları üzerinden çalışan 3 arkadaşına önerenler ise bu tutarı ödemeyerek, 1 ay boyunca bedelsiz S&M üyeliğinin tadını çıkaracaklar. Kampanya kayıtları 25 Ağustos tarihine kadar alınacak olup, 1 aylık ücretsiz üyelik eylül boyunca kullanılabilecek. Üyeliğini devam ettirmek isteyenler ise kişisel tercihlerine göre spor yapma imkanını ayda 89.9 TL.’ye sürdürebilecekler.

S&M’in premium ve klasik üyelik paketlerinden birini seçtiğinizde, akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden, o an çevrenizde bulunan üye spor merkezlerinden tercih ettiğinize gidebilir, ihtiyacınıza uygun spor branşını istediğiniz süreyle yapabilirsiniz. Üstelik bu servisi tek bir kulüp üyeliğinden daha uygun fiyata alabilir, yıllık üyeliklerde üyeliğinizi sınırsız dondurabilir, arzu ettiğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.