AŞIRI KORUYUCU YAKLAŞIM ÇOCUKLARI OBEZ YAPABİLİYOR!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

ÇOCUKLARDA OBEZİTENİN NEDENLERİ

Uzmanlar, anne babanın çocuğa yanlış yaklaşımının obeziteye neden olabileceğini söylüyor.  Aşırı koruma, çocuğun daha az hareket etmesine ve daha fazla gıda almasına yol açıyor

Alınan enerjinin harcanandan fazla olması durumunda vücut yağ oranının artmasıyla ortaya çıkan obezite, dünyanın birçok ülkesinde önemli bir halk sağlığı sorunu. Bilimsel araştırmalara göre, ABD’de çocuk ve yetişkinlerde obezite oranı yüzde 25-30 gibi yüksek rakamlarda seyrediyor.  Türkiye’de ise son 10 yılda obezite sıklığında 2-4 kat artış oldu. Çocukların yüzde 6.5’i şişman, yüzde 14.3’ü ise fazla kilolu.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk ve Ergen Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz,Yaşam tarzı değişiklikleri ve yüksek kalori içeren besinler obezitenin artmasında en önemli unsurlar. Ayrıca anne babaların yaklaşımı da çocuğu obez yapabiliyor. Aşırı koruma, çocuğun daha az hareket etmesine ve daha fazla gıda almasına yol açıyor” dedi.

 Çocuğu obez yapan 5 neden
  1. Doğum öncesi dönem: Hamilelik öncesinde annenin kilosu, hamilelik sırasında aldığı kilo, diyabet, sigara içilmesi ve bebeğin düşük ya da yüksek doğum kilosuna sahip olması çocukta obezite riskini beraberinde getiriyor.
  2. Doğum sonrası beslenme biçimi: Yaşamın ilk yıllarında hızlı kilo alımı ve düşük kilolu doğan bebeklerin akranlarını yakalamaları için formül mamalarla beslenmeleri de obeziteye yol açan etkenlerden.
  3. Fizik aktivite azlığı: Uzaktan kumandalı cihazlar, TV seyretme süresinin uzun olması, bilgisayar kullanımındaki artış, asansör kullanımı, şehir hayatı, oyun alanlarındaki yetersizlik, yarışmaya dayalı sınav sistemi nedeniyle dershane-okul temposunun yoğunluğu çocukların enerji harcayamamalarının en önemli nedenleri. Yapılan araştırmalarda obez çocukların yüzde 50’sinin günde iki saatten fazla TV seyrettiği saptandı. Uzun süreli TV seyretmek çocuğun düşük enerji harcanmasına, metabolizma hızının düşmesine ayrıca zararlı besin reklamlarının özendirici etkisiyle atıştırmalıkların daha fazla tüketilmesine neden oluyor.
  4. Hatalı beslenme alışkanlıkları: Son yıllarda ev yemeklerinin daha az tüketilmesi, yüksek kalorili yiyecekler ve yüksek enerjili içeceklere ilginin artması, çalışan annelerin çocuklarını hazır yiyeceklerle beslemeleri, çocukların kahvaltı öğününü atlayarak okulda kolay ve yüksek kalorili gıdalar yemeleri, okul kantinleri ve yemekhanelerinde kalori kontrolü olmayan yiyeceklerin sunulması, beslenmedeki yanlışlıkların temel nedenlerini oluşturuyor.
  5. Aile ve psikososyal faktörler: Aşırı koruma ve kollama, çocuğun daha az hareket etmesine ve daha fazla gıda alımına neden oluyor. Çalışmalar anne ve babası ayrı olan, tek ebeveynin büyüttüğü çocuklarda obeziteye yatkınlık bulunduğunu gösteriyor. Dikkat eksikliğiyle aşırı yeme davranışı arasında da ilişki mevcut. Son yıllarda her iki durum için ortak bir genetik temelden söz ediliyor. Bunların yanı sıra ebeveynle çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler, çocuğun ruhsal yapısını etkileyip aşırı yemeye yol açabiliyor.

YARIN: Metabolik sendrom ve obezite ilişkisi

 

 

 


ETİKETLER

iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir