VEGANLAR İÇİN 7 SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİSİ

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

1 KASIM DÜNYA VEGAN GÜN

Hayvansal kökenli gıdaları içermeyen vegan beslenmenin sağlığa etkileriyle ilgili tartışmalar sürerken, 1 Kasım Dünya Vegan Günü olarak ilan edildi.

Beslenme düzenlerinde bal, süt ürünleri, yumurta dahil hayvansal kaynaklı gıdaların hiçbirine yer vermeyen veganların sayıları her geçen gün artıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri de farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken bazıları tahıl ürünleriyle beslenir. Yalnızca meyve ve botanik olarak meyve sayılan sebzeler yiyen gruplar da var.

Besleyicilik değerinin kaybolacağına inandıkları için besinleri pişirmeden, çiğ tüketen Ravistler ve arıdan elde edildiği için balı, kemikten elde edildiği için jelatini, süt içeriyorsa çikolatayı dahi tüketmeyen daha radikal da bulunuyor” dedi ve aşağıdaki önerileri verdi.

1-B12 takviyesi gerekebilir

Bitkisel besinler B12 içermedikleri için veganların takviye almaları gerekebilir. Su yosunları ve soya fasulyesinden fermentasyon ile elde edilen tempeh gibi bitkisel besinlerin B12 içerdiğine dair bilgiler bulunuyor. Ancak bu besinlerde yer alan B12’nin etkisiz olduğu ya da B12 emilimini engelleyen bir yapı içerdiği konusunda tartışmalar sürüyor. Bu nedenle vegan tipi beslenen bireyler B12 açısından desteğe ihtiyaç duyabilirler.

2-Kalsiyum kaynakları olmazsa olmaz

Veganlar biyoyararlığı yüksek hayvansal kaynaklı kalsiyum kaynaklarını tüketmedikleri için her ne kadar kalsiyumdan zengin koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketseler de vücut için yeterli olmaz. Bu sebeple veganlar iyi kalsiyum kaynakları arasında gösterilen baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, incir gibi besinleri diyetlerinde mutlaka bulundurmalı.

3-Balık yerine keten tohumu

Balık tüketmeyen bir veganın diyetinde omega-3 yağ alımını desteklemek için günde 2 porsiyon keten tohumu veya yağı, ceviz, semizotu gibi kaynakları bulunması gerekir.

4-Beslenmeye C vitamini kaynakları eklenmeli

Vücudumuz hayvansal kaynaklı besinlerdeki demiri bitkisel kaynaklı besinlerdeki demire göre daha aktif kullanır. Bu da vegan beslenmede bitkisel kaynaklardan alınan demirin yetersiz kalmasına neden olabilir.

5-Kuru baklagil ve tahıllar birlikte tüketilmeli

Kuru baklagil ve yağlı tohumlar, veganlar için iyi protein kaynağıdır ve kolesterol içermezler. Ayrıca kompleks karbonhidratlar ve posa yönünden zengin kuru baklagiller ile tahıl kaynaklarının birlikte tüketilmesi, vücudun her iki besin grubundaki proteinden daha iyi faydalanmasını sağlar.

6-Fıstık ezmesi ve tahin protein kaynağı

Yağlı tohumlar, hem yağları hem de tohumlarından elde edilen sürülebilen ezmeleriyl eprotein ihtiyacına önemli katkıda bulunur. Ancak yüksek yağlı yapıları nedeniyle tüketilen miktara dikkat etmek gerekir.

7-Sebze/meyve çeşitliliği önemli

Sebze ve meyveler tüm vitamin, mineral ve biyoaktif bileşiklerden zengindir. Bu nedenle beslenme düzeni içinde yer alması ve yeterli miktarlarda mevsiminde tüketilmesi önemlidir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.