Varisten korunmak için hareket etmekten vazgeçmeyin!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Dar ayakkabı ve giysiler varisi tetikliyor

Sürekli ayakta ya da sürekli oturarak çalışıyorsanız, varis hastalığına aday kişileri arasındasınız demektir!

Doç. Dr. Cem Arıtürk

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, varisin nedenlerini ve hastalıkta yeni tedavi yöntemlerini anlattı, önemli uyarılarda bulundu:

Bacaklarınızda tam olarak tanımlayamadığınız ağrı, yanma veya huzursuzluk mu var? Damarlarınızda belirginleşme, şişlik, kaşıntı ve kramp da olabilir… Bu şikayetler, günümüzde giderek yaygınlaşan varisin erken dönem belirtilerinden. Tedavi edilmediğinde şikayetler artıyor, ayrıca kılcal damar görüntülerinde artış, bacaklarda yaralar açılması ve renk değişikliği de kaçınılmaz hale geliyor.

Kronik olan varis, kişinin hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Gelişiminde, normal şartlarda yer çekimine karşı ve pasif bir şekilde devam ettirilmekte olan toplardamar akımında meydana gelen bozukluklar rol oynar. En önemli nedenlerinin başında hareketsizlik gelir.

Uzun süre hareketsiz kalmayın

Uzun süre hareketsiz ayakta durmak ya da uzun süre masa başında oturarak çalışmak hareketsizlik, dolayısıyla da varise yol açan en önemli faktör. Kalıtımsal nedenlerin yanı sıra hamilelik ve aşırı kilo nedeniyle de oluşabilen varis, öğretmenlik, bankacılık, pilotluk ve hosteslik gibi belirli meslek gruplarında daha sık görülür. Sürekli topuklu ayakkabı giymek ve dar giysiler de kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Tedavide günümüzde kullanılan yöntemleri umut veriyor. Bu işlemlerin tümü ameliyathane ortamında veya lokal anestezi ya da çok yüzeysel bir anestezi tekniği kullanılarak yapılmaktadır. İşlemler ağrısızdır ve her bir damar için yaklaşık 30-45 dakika süre alır. Hastanede yatış gerektirmez ve işlemden bir gün sonra normal sosyal hayata ve iş hayatına dönülebilir.

Uzun dönem başarısı en az ameliyat kadar iyi olan bu yöntemlerde hastalar işlemden 4-6 saat sonra taburcu edilirler. Bu damarın kapatılması herhangi bir olumsuzluğa yol açmaz. Bacaktaki toplardamar ağı çok yaygındır ve kapatılan veya çıkartılan damar bu damarlardan sadece yüzeysel olan bir tanesidir. Diğer damarlar ve işlem sonrasında gelişecek yeni damarlar, kapatılan veya çıkartılan bu toplardamarın görevini üstlenir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir