TEKNOLOJİYİ KULLANIRKEN OMURGANIZA ZARAR VERMEYİN!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

SIK YAPTIĞIMIZ HATALAR

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarları hatalı kullanmak uzun dönemde omurgayı destekleyen kasları ve bağları zorladığı gibi, omurlar arasındaki disklerde de erken dejenerasyona neden olabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Meral Bayramoğlu, teknolojik cihazları kullanırken yaptığımız hataları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Hata: Telefonu kulakla omuz arasında sıkıştırarak uzun süreli konuşmalar yapmak

Doğrusu: Telefonla konuşurken mümkünse kulaklık kullanın. Kulaklık kullanmıyorsanız telefon konuşmanızı mümkün olduğu kadar kısa tutun.

————————————————————————

Hata: Cihazın ekranına uzun süre eğilerek bakmak 

Doğrusu: Ekrana 20 dakikadan daha uzun süre eğilerek bakmayın. Bu pozisyonda çalışmak zorundaysanız, boyun kaslarınızı esnetecek olan ve masa başında yapabileceğiniz egzersizleri tekrarlayın. 

————————————————————————-

Hata: Sırt eğik ve desteksiz bir şekilde oturmak

Doğrusu: Teknolojik cihazları kullanırken sırtınız dik pozisyonda ve bir yastıkla desteklenmiş şekilde oturun. Ayaklarınız yere tam değmeli, koltuğunuzun veya sandalyenizin yüksekliği diz ile kalçanız 90 derece duracak pozisyonu sağlayacak şekilde olmalı. Diz üstü bilgisayar kullanırken fazlaca öne eğilmeyi önlemek için masa üstünde ve altında cihazı yükselten bir destek kullanın.

————————————————————————

Hata: Cihazı yere veya yatağa koyup yüz üstü yatarak kullanmak

Doğrusu: Cihazları yüz üstü yatarak değil, oturur pozisyonda kullanmanız çok önemli. Çünkü bu pozisyon boynu geriye doğru fazlaca zorlayarak bu bölgedeki bağ ve kapsüllerin gerilmesine neden oluyor. Bu da uzun dönemde omur biyomekaniğinin bozulmasına ve fıtıklara yol açabiliyor.

—————————————————————————

Hata: Göz hizasının altında tutmak

Doğrusu: Cihazı göz hizasının altında tutmak, sık yaptığımız hatalardan biri. Tıpkı boynun fazla arkaya doğru zorlanması gibi öne doğru zorlanması da omurgayı destekleyen yumuşak dokuları zedeleyerek dizilimi bozabiliyor. Cihaz  tam karşıda ve yüksekliği göz seviyenizde olmalı.

————————————————————————–

Hata: Uzun süre hareketsiz bir şekilde kullanmak

Doğrusu: Teknolojik cihazları kullanırken mola vermeyi ihmal etmeyin. Her saat başı 5-10 dakikalık germe-esneme egzersizleri, 5 dakikalık ofis içi yürüyüşü yapmayı alışkanlık haline getirin. Teknolojik cihazların kullanımı dışında kalan saatlerde boyun-sırt-bel omurlarınızı destekleyen, kasların esneklik ve gücünü arttıran egzersizler uygulamayı ihmal etmeyin.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.