Ortodonti alanında yeni dönem: Hızlandırılmış tedavi

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

HASTA, TEDAVİ SÜRECİNİN PARÇASI OLUYOR

Ortodontik tedavilerin uzun sürmesi, bazı hastaları korkutuyor. Ancak yeni uygulama ‘hızlandırılmış ortodontik tedavi’ bu süreci kısaltıyor

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Üşümez, “Ortodonti tedavisinde çığır açan bu yeni uygulama, iş ve sosyal yaşamında diş telini sorun eden hastalar için sevindirici bir gelişme” dedi.

Diş sorunlarına hızlı çözüm

Ortodontik tedavi sırasında dişi çevreleyen dokudaki biyolojik aktiviteyle birlikte kemik ve diş eti yeniden şekillenir. Bu esnada dişler de ortodonti uzmanı tarafından daha estetik ve sağlıklı pozisyonlarına alınabilir.

Ortodontik diş hareketini sağlayan bu biyolojik aktivite ve yeniden şekillenme, ortodonti bilimindeki ve teknolojideki güncel gelişmeler sayesinde artık daha hızlı. Tedavi sırasında meydana gelen diş hareketi, temel olarak mikro titreşim veya lazer enerjisi uygulamalarıyla cerrahisiz ya da minör cerrahi yöntemlerle hızlandırılabilir.

20 dakikada yüz güldürücü sonuçlar

Diş hareketinin cerrahi olmayan yöntemlerle hızlandırılması amacıyla dişlerin köklerini çevreleyen dokuda biyolojik aktiviteyi arttırmak için mikro titreşimlerden veya ışık enerjisinden faydalanılır. Tedavide dişlere mikro titreşim veren FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı, şarjlı bir cihaz kullanılır. Bu cihaz, hasta tarafından günde 20 dakika süreyle de kullanılır.

Bilgisayara da bağlanabilen bu cihaz sayesinde ortodonti uzmanı tedavinin ara kontrollerinde hastanın günlük kullanımlarını takip edilebilir. Bilimsel çalışmalar, düzenli uygulandığında tedavi süresinin yüzde 30 oranında kısalabildiğini gösteriyor.

Cerrahi olmayan diğer bir yöntemde ise diş çevresi dokularına ortodonti uzmanı tarafından belirli aralıklarla düşük doz lazer enerjisi uygulanması. Uygulanan lazer enerjisi doku tarafından emildiğinde biyolojik aktivitenin ve diş hareketinin hızlanması sağlanabilir.

Piezocision ile kısa sürede tedavi

Diş hareketini hızlandırmak için en sık uygulanan yöntemlerden biri, piezocision yani cerrahi ortodonti. Bu teknikte özel bir cihazla hastanın diş kökleri arasında küçük kesiler oluşturulur. Bu kesiler, kökleri çevreleyen kemiklerin yeniden şekillenmesini hızlandırarak dişin hareket hızını artırır. Böylece tedavi süresi kısalır.

Piezocision uygulamasında hastaya ayrıca greftleme de (doku nakli) yapılarak bazı diş eti veya kemik kusurlarında iyileşme sağlanabilir.

Sosyal hayatı etkilemiyor

Piezocision uygulamasına benzer diğer bir minör cerrahi yönteminde ise yine özel bir cihazla hastanın diş kökleri arasında küçük delikler oluşturulur. Her iki uygulama da lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu tekniklerle diş eti dokusunda minimal değişiklik meydana geldiğinden dikiş de atılmaz. Uygulama sonrası hasta aynı gün işine dönebilir ve sosyal hayatına devam edebilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


2 thoughts on “Ortodonti alanında yeni dönem: Hızlandırılmış tedavi

 1. Ceylanbz.besra1@gmail.com'Nesibe

  Merhaba hastanenizde ortodonti tedavisi gördüm. Eski köprülerim yenilendi. Surekli çenemde basımda kasılma oluyor. 6aydır devam ediyor bu durum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.hastanenizdeki doktorun tavsiyesi ağrı kesici kullanmam. Eklem agrılarım vardı. Geçmişde değil. Bana geridönerseniz çok iy olur

  Reply
  1. iyininpesinde@gmail.com'Editör Post author

   Mesajınızı hastaneye ilettim. Tedavinizi üstlenen doktorunuzla temasa geçmenizde fayda var.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir