KUDUZ HASTALIĞI HER 10 DAKİKADA BİR KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KUDUZ, DOĞRU AŞILAMAYLA YÜZDE 100 ÖNLENEBİLİR

Dünya Sağlık Örgütü, kuduz hastalığını dünyanın en ölümcül bulaşıcı rahatsızlıklarından biri olarak kabul ediyor. Bu problem nedeniyle her gün 160 kişi, her 10 dakikada 1 kişi ve yüzde 40’ı çocuk olmak üzere yılda 59 bin kişinin hayatını kaybediyor.

Kuduz, evcil ve vahşi hayvanlarda görülen, zoonoz viral bir hastalıktır. Bu viral sorun, insanlar da dahil olmak üzere, tüm memelilerin merkezi sinir sistemini etkiliyor.

28 Eylül Dünya Kuduz Hastalığı Günü, insanların kuduzu önlemek amacıyla birlik olmasına global bir fırsat sunmak adına Kuduzla Mücadele Küresel Birliği-GARC tarafından 2007’de başlatıldı. Bu tarih; ilk kuduz aşısını bulan ve hastalığın önlenmesinin temellerini atan Louis Pasteur’ün ölümü anısına seçildi. GARC Direktörü Prof. Louis Nel, “Hayvanları aşılamak hayat kurtarır. Kuduz hastalığının tüm dünyada ortadan kaldırılması mümkündür” açıklamasını yaptı.

Kuduz, belirtileri ortaya çıktığında hem hayvanlar hem de insanlar için ölümcül bir hastalık haline geliyor. Kuduzla Mücadele Küresel Birliği kuduzun neden olduğu küresel ekonomik yükün her yıl 8.6 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

Nasıl bulaşıyor?

Kuduz virüsü, enfeksiyona maruz kalmış hayvanın tükürüğüyle yakın temas, ısırığı, çiziği ve tahrip olmuş cilt/mukoza zarını yalamasıyla hayvanlardan başka hayvanlara veya insanlara bulaşıyor. Köpekler, virüsün en yaygın kaynağı ve insan kuduz ölümlerinin yüzde 95’inden sorumlu. Evcil hayvanlardan veya yaban hayattan enfeksiyon alma riskini düşürmek ve bu ölümcül hastalıktan korunmak için alınabilecek en iyi önlem ise hayvanların aşılanması.

İlk belirtiler: Baş ağrısı, ateş ve kaygı

Kuduz tanısını klinik gözlemlere dayanarak yapmak zordur ve tanı çoğunlukla güvenilmezdir. Hayvanlarda en güvenilir kuduz işaretleri, şiddetli davranış değişiklikleri ve açıklanamayan ilerleyici felçtir.

İnsanlarda ise ilk bulguları baş ağrısı, ateş, kaygı ve karıncalanma veya ısırık bölgesi yakınlarında değişen duyarlılıklardır. İnsanların çoğunda aynı zamanda göz bebeklerinin genişlemesi, ses ve ışığa alışılmadık duyarlılık, değişen vücut sıcaklığı, nöbetler, halüsinasyonlar ve hidrofobi görülüyor. Hem insanlarda hem de hayvanlarda kuduz felçten komaya, daha sonra ölüme neden olur.

Erken müdahaleyle önlenebilir

Evcil hayvanınız veya bir kişinin, enfekte olmuş bir hayvana temas ettiğine dair şüpheniz varsa, erken müdahaleyle  hastalığı önleyebilirsiniz. İlk adım, yara tedavisi uygulamaktır: Yarayı bol su ve sabunla veya deterjanla yaklaşık 15 dakika yıkayın. Ardından, yüzde 70 alkol/etanol, tentür veya iyot gibi virüsidal tedavi uygulayın. Yaraya dikiş atmayı mümkün olduğunca geciktirin. Hemen bir doktora başvurun.

 

Evcil hayvan sahipleri ve veteriner hekimler, hayvanların aşılandığından emin olarak kuduza karşı küresel mücadelede kilit rol oynuyor. Kuduz, doğru aşılama ve bilinçlendirme programlarıyla yüzde 100 önlenebilir.

Kuduzla mücadele etmenin yolları

  • Köpek ve vahşi hayvanların toplu aşılanması yoluyla kaynaktaki enfeksiyonun azaltılması veya ortadan kaldırılması.
  • İnsanlarla temasta olan evcil hayvanların ve yüksek riske maruz kalan çiftlik hayvanlarının aşılanması.
  • İnsanlarda aşılama ve anti-kuduz immunoglobulin uygulamasıyla kuduzun önlenmesi ve tedavisi.

Aşılamayla önlenebilir!

Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı Ülke Müdürü Kubilay Destegüloğlu, konuyla ilgili bir açıklama yaptı: “Hedefimiz, kuduz hastalığını önlemek için uygulanması gerekenler hakkında farkındalık yaratmak. Kuduz hastalığı, özellikle Asya ve Afrika’da olmak üzere, 150’den fazla ülke ve bölgede hala bir salgın hastalık. Uygun aşılama stratejisi ve yatırımlar sayesinde önlenebilir. Evcil hayvanların, vahşi hayatın ve çiftlik hayvanlarının aşılanmasını birleştiren bütüncül bir yaklaşım sunulmalı.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.