Kronik kalp hastalığıyla yaşayanlara 10 altın öneri!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

10 maddede kalbinizi koruyun

Prof. Dr. Yelda Tayyareci

Her yıl dünyada 17.5 milyon kişi kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Vücudumuzun en duygusal organı olan kalp, aynı zamanda yaşadığımız tüm duygulardan etkileniyor. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Tayyareci, Dünya Kalp Günü dolayısıyla önemli açıklamalar yaptı. Tayyareci, kalp hastalıklarından korunmak için doğru beslenme, hareketli bir yaşam ve sigaradan uzak durmanın önemine dikkat çekti.

1-Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanın: Kronik kalp hastalığında kaliteli ve uzun bir yaşam sağlayabilmek için en önemli etkenlerden biri, ilaçların saatinde ve düzenli alınmasıdır. Düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmek de çok önemli.

2-Uyurken yüksek ve kalın yastık tercih edin: Yüksek ve kalın yastık, kronik kalp yetersizliği olan hastalarda fazla sıvının akciğerlerden daha alt bölgelere inmesini sağlar, gece boyunca rahat bir uyku uyunmasına da destek verir.

3-Her gün tartılın: Günlük tartılmak hem gereksiz kilo alımını önler hem de vücudun sıvı dengesi hakkında fikir verir. Günde iki kilodan fazla artış, vücutta fazla sıvı birikimini gösterir, bu durumda doktora başvurmak gerekir. Kilo vermek, kalp üzerindeki yükü azaltacağından hastalığa bağlı şikayetleri de azaltır.

4-Siesta yapın: Yorgun vücut, yorgun kalp demektir. Gün içerisinde dinlenmek için kendinize vakit ayırın. Mümkünse gündüz en az bir saat uyuyun.

5-Az az ve sık sık yiyin: Mideyi fazlaca doldurmak, hem hazımsızlık problemlerine hem de kalp üzerine olumsuz etkilere yol açar. Öğünleri bölmek ve azar azar gıda tüketmek gerekir. Lifli gıdaların ve suyun tüketilmesi, kabızlığı önler.

6-Tuzlu gıdalardan kaçının: Aşırı tuz alımı, özellikle akciğerlerde ve bacaklarda ödeme yani fazla sıvı birikimine yol açar.

7-Sigarayı bırakın: Sigara kandaki oksijen miktarını azaltır, damarların iç yüzeyini bozarak, damar sertliği ve tıkanıklığına neden olur. Sigarayı bırakmak kalp hastalıklarına bağlı gelişecek komplikasyonları azaltır.

8-Kafein ve alkol tüketimine dikkat:  Kronik alkol alımı kalp kaslarının zayıflamasına neden olur. Bu nedenle kronik kalp hastalarında alkol kısıtlaması önemlidir. Kafeinin fazla tüketimi kalp ritim problemlerine ve kan basıncı yüksekliğine yol açabileceğinden günde iki bardaktan fazla çay, kahve veya kola tüketilmemeli.

9-Aktif olun: Düzenli fiziksel aktivite, kronik kalp hastalarında kan dolaşımını iyileştirir, hastalığa bağlı yakınmaları azaltır. Her gün yapılacak düzenli yarım saatlik yürüyüşler, kişiyi zinde hissettirir, depresyonu azaltır. Çok soğuk havalarda ağır efor gerektiren egzersizler yapılmamalı, yüzmek içinse çok soğuk veya çok sıcak sular tercih edilmemeli.

10-Grip ve zatüreye karşı önlem alın: Kronik kalp hastaları için güncel kılavuzlarda, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve bu hastalıklardan korunulması tavsiye edilir.

Kaçınılması gereken tuz içeriği yüksek gıdalar

  • Salam, sucuk, sosis
  • Ketçap, mayonez ve hazır salata sosları
  • Hazır çorba, hazır baharat karışımları
  • Pizza, hamburger ve hazır pişmiş makarnalar
  • Patates cipsi, tuzlu fıstık gibi kuruyemişler
  • Tuzlu zeytin, peynir gibi gıdalar
  • Yemekleri pişirirken az miktarda tuz eklenmeli ve sofrada tuzluk bulundurulmamalıdır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir