KRONİK HASTALIKLARI OLANLAR BAYRAMI NASIL GEÇİRMELİ?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

10 MADDEDE KENDİNİZİ KORUYUN

Bayram geliyor, sevdiklerimizle özenle hazırlanmış büyük sofralarda buluşacak, bol bol sohbet ederken belki biraz da fazla kaçıracağız. Kızartma, tatlı, hamur işinin yanında Kurban Bayramı’nda sindirimi zor olan et tüketimi de artıyor.

Doç. Dr. Binnur Şimşek

Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek, “Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğundan kalp-damar, diyabet, hipertansiyon hastaları yağsız ya da az yağlı etleri tercih etmeli. Kısıtlı miktarlarda et tüketmeli, aşırıya kaçmamalı”  diyerek uyarıda bulundu. Şimşek, bayramı rahat geçirmenin püf noktalarını sıraladı:

  1. Kurban eti yenmeden önce kahvaltı yapın: Kurban Bayramı sabahında mutlaka hafif bir kahvaltı yapın. Aç karına sindirimi zor olan etin tüketimi, hazımsızlık ve ağrı şikayetlerine yol açabilir.
  2. Günlük sıvı alımını 2.5-3 litre düzeyinde tutun: Her zaman olduğu gibi en sağlıklı içeceğimiz su. Hazmı kolaylaştırır, tokluk hissini artırır. Bayram ikramların vazgeçilmezi olan kahve ve çay gibi yoğun kafein içeren içeceklerden kaçının.  Eğer reddedemiyor veya vazgeçemiyorsak, açık çay ve düşük kafeinli kahve tüketmeliyiz. Hazır meşrubatlar, gazlı içecekler ve soda, hazmı kolaylaştırmaz aksine tuz ve şeker yükü getirir.
  3. Reflüyü kolaylaştıran besinlerin tüketiminden kaçının: Reflüden korunmak için katkı maddesi bol olan gıdalar, kızartmalar ve yağlı besinlerin tüketiminden uzak durun.
  4. İkram edilen tatlılarının hepsini yemeyin: Bayram ikramları arasında genelde baklava, revani, kadayıf, tulumba tatlısı bulunur. Buna bir de et eklenince, tabak sindirimi zor olan gıdalarla dolar. Böylece kilo fazlalığı, reflü ve hazımsızlık şikayetleri artar.
  5. Tencere veya fırın yemeklerini tercih edin: Günlük üç ana öğününüzü aksatmayın. Pişirme usulü sebze ve etlerin kendi suyu ve az miktarda yağ kullanılarak yapılan tencere veya fırın yemekleri şeklinde olmalı.
  6. Ziyaretlere yürüyerek gidin: Alınan kalorilerin hiç olmazsa bir kısmını tüketmek için ziyaretlere yürüyerek gidin. Bu küçük yürüme egzersizi aynı zamanda bağırsak sistemini de düzene sokar ve sindirimi kolaylaştırır.
  7. Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketin: Glisemik indeks, karbonhidratların kan şekeri üzerinde yarattığı etkidir. Daha hızlı kana karışıp, kan şekerini yükselten karbonhidratların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeks ne kadar düşük olursa, o kadar uzun sürede tüketilen besin kana karışıp kandaki şeker oranını çok daha seviyeli bir şekilde yükseltir. Sindirim sistemini de çok yormazlar. Bu nedenle baklagil, bulgur, şehriye, sebze, süt ve yoğurt gibi besinlere ana öğünde yer verin.
  8. Yemek sonrası yatmayın: Gün boyu ziyaretlerde bulunup, eve döndüğünüzde hemen yatmayın. 2-2.5 saat uyanık kalın. Gerekirse, rahat bir koltukta zaman geçirin. Aksi halde gece reflüsü kaçınılmazdır.  
  9. Hazımsızlığı kalp hastalığıyla karıştırmayın: Hızlı yenilen ağır bir öğün sonrası besinlerin midede öğütülmesi zorlaşır ve mide boşalması yavaşlar. Bu durumda göğsün hemen arkasında dolgunluk ve baskı hissi; sıkışma, ağrı veya spazmla sonuçlanabilir. Bu da kalp krizi sanılarak acil poliklinik başvurularına sebep olabilir.
  10. Mide şikayetlerinizi önemseyin: Daha önceden olmayan ve yeni başlayıp devam eden tüm mide şikayetlerinizi önemseyin. Devamı halinde mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurun.


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.