KIŞIN KİLO ALMAMIZIN 7 NEDENİ

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ, KISALAN GÜNLER, DEPRESYON…

Kış mevsiminde kilo almak hemen herkesin ortak sorunu. İçine bir türlü sığamadığımız elbiseler ve pantolonlardan fışkıran göbek yağları, canımızı sıkıyor. Soğuk havalarda kilo almamızın en önemli nedeni, vücudumuzun ısısını koruyabilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması, bunun sonucunda beynimizin ‘acıktım’ sinyali vermesi!

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, soğuk havalarda kilo almamızın 7 önemli nedenini ve çözüm yollarını anlattı.

1-Vücudun sıcaklığını korumaya çalışması

Üşüdükçe enerjiye olan gereksinimimiz artıyor, vücudumuz da artan enerji ihtiyacını besinlerden karşılamaya çalışıyor. Ve beyne ‘acıktım’ sinyali gidiyor. Fazla yemek yemenin önüne geçebilmek için her acıktığınızda su içebilirsiniz. Su, midede hacim kaplayarak tokluk hissi yaratır.

2-D vitamini eksikliği

Normal koşullarda insan vücudunda bulunan D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisiyle deride sentez ediliyor. Kışın 25 dakika, yazınsa 15-20 dakika, güneş kremi sürmeden güneşe maruz kalmak gerekiyor. Yağda çözünen D vitaminini en iyi içeren gıdalar ise balık, balık yağı, karaciğer, peynir, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri.

3-Mutsuzluk hali

Kış mevsiminde güneş ışınlarının azalması bizi mutsuzluğa itiyor, özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde depresyonu tetikleyebiliyor. Biz de kendimizi daha iyi hissedebilmenin çözümünü genellikle tatlı ve hamurlu gıdalarda buluyoruz, özellikle de akşam saatlerinde! Metabolizma hızının düştüğü akşam saatlerinde yediklerimiz vücutta depolandığı için kilo artışı kaçınılmaz hale geliyor. Düşük kalorili sağlıklı ara öğünleri tercih etmek, en iyi çözüm. Yatmadan iki saat önce tüketeceğiniz meyve, süt ürünleriyle birlikte kan şekerinizi dengeler.

4-Gece atıştırmaları

Akşam saatlerinde fazla yenen yemek, kan şekerinin düşmesine ve gece acıkmamıza yol açabilir. Gece açlığınızı bastırmak için yağlı ve kalorili besinler yerine 1 avuç beyaz veya sarı leblebiyi tercih edebilirsiniz.

5-Hareketin azalması

Soğuk havalarda; egzersiz yapma isteğimizin sıcak ortamlarda zaman geçirme ve atıştırmaya dönüşmesi, önemli bir sorun. Kış mevsiminde kilonuzu korumanız için haftada en az 2-3 gün, 30-45’er dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

6-Günlerin kısa olması

Kış aylarında günlerin kısa olması, yemek düzenimizi bozarak öğün atlamamıza sebep oluyor, bunun sonucunda da karbonhidrat tüketme isteğimiz artıyor. Kilo almamak için pirinç pilavı, erişte, makarna, börek, hamur işleri gibi rafine karbonhidratlar yerine; bulgur pilavı ve kurubaklagiller gibi düşük glisemik indeksli besinleri tercih etmenizde fayda var.

7-Kalın giysilerin kiloları gizlemesi

Havaların soğumasıyla birlikte giysilerin kalınlaşması, kilolarımızı örtmek için iyi bir çözüm. Unutmayın en değerli giysiniz vücudunuz, sağlıklı beslenerek ona iyi bakın.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir