KIŞ AYLARINDA CİLDİNİZİ KURUTMADAN KORUMANIN YOLLARI

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

9 MADDEDE CİLDİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

Kış aylarında cilt kuruluğunun en önemli nedeni, soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının aşırı artması. Bunun yanı sıra rüzgar, ev içindeki sıcak ve kuru hava, giysiler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve bazı ürünlerin kullanımı da kuruluğa yol açabiliyor.

Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz

Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kış aylarında sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın yollarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

1-Henüz kurumadan nemlendirici sürün

Nemi cilde hapsetmenin en etkili yolu, uygun bir nemlendiriciyi düzenli olarak uygulamaktır. Tercihen her akşam cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Kışın kullanacağınız nemlendiricilerin yazın kullandıklarınıza göre, daha yağ bazlı (merhem yapısında) olmasına dikkat edin.

2-Oda ısısı 20-26 derece arasında olsun

Evin içindeki nem oranını yüzde 30-50 civarında tutun. Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitleyin. Evinizde nemli ortam yaratmak üzere hava nemlendiren bir cihaz kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirebilirsiniz.

3-Yarım saat önce güneş koruyucu uygulayın

Güneşli veya karlı günlerde ve kayak aktiviteleri sırasında dışarı çıkmadan yarım saat önce yüzünüze en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucu krem sürün.

4-Duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın

Haftada en fazla üç kez ve ılık suyla duş alın. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma süresini uzun tutmak deriyi kurutur. Duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

5Kese ve lif yapmayın

Kese-lif işlemlerinden ve vücut jellerinden uzak durmaya özen gösterin. Vücut jeli yerine nemlendirici özelliği yüksek olan, hassas ciltlere yönelik bir krem temizleyici tercih etmeli ve cildinize çıplak elle sürmelisiniz.

6-Pamuklu ya da pazen giysileri tercih edin

Kış aylarında naylon, sentetik, polyester veya yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazenler kullanın.

7Gece yatarken pamuklu eldiven giyin

El ve ayak derisi yağ bezlerinden fakir oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü deri bölgeleridir. Ellerinizi temizlerken sıvı sabun kullanmayın. Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu, kolonya, ıslak mendil ve antiseptik solüsyonlar gibi deriye zarar veren maddelerle temastan da kaçının. Gece yatarken ellerinize nemlendirici sürüp pamuklu eldiven giyerseniz nemi deride hapseder ve yumuşacık ellere kavuşursunuz.

8-Ayağınıza ponza taşı uygulayın

Ayak derisindeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları haftada bir, ölü deriyi uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi yöntemlerle giderin. Her banyo sonrası ayağınıza nemlendirici uygulayın. Gece yatarken de ayaklarınıza nemlendirici sürüp pamuklu çorap giyebilirsiniz.

9-Dudaklarınıza koruyucu merhem sürün

Kış aylarında en çok kuruluk hissedilecek deri bölgelerinden biri de dudaklar. Dudak yalama davranışından kaçının ve günde birkaç kez koruyucu merhem uygulayın. Bu, dudaklarınızı şiddetli çatlama, egzama ve ikincil enfeksiyonlardan koruyacaktır.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir