Kalp ve tansiyon hastalarına Ramazan’a özel beş önemli uyarı

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Hangi hallerde oruç tutulmamalı?

Ramazan ayının, yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerine denk gelmesi, kronik hastalıkları bulunan kişiler için oruç tutmayı sakıncalı hale getirebiliyor. Gün içinde halsizlik ve yorgunluk şikayetlerine, tansiyon yükselmesi veya düşmesi gibi yeni problemler de eklendiğinden, özellikle düzenli ilaç kullanan yüksek tansiyon ve kalp hastalarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gökmen Bellur, kalp ve hipertansiyon hastalarına Ramazan önerilerinde bulundu. 

1- Doktorunuzun tavsiyelerine uyun  

Yüksek tansiyon hastalarının bir bölümü düzenli ilaç kullanımına rağmen, doktorlarının planlanmasıyla oruç tutabilir. Ancak bazı gruptaki hastaların daha dikkatli olması gerekir. Sağlık açısından oruca engel bir durum olup olmadığına doktorla birlikte karar verilmeli. Bazı hastalar günde bir, bazıları da beş farklı ilaca ihtiyaç duyabilir.

2- İlacınız idrar söktürüyorsa, bol sıvı alın

İdrar söktürücü olarak gruplandırılan bazı ilaçlar, hastaların sık idrara çıkmasına yol açarak, sıvı kaybını artırır. Sıvı kaybının düzeyi, kullanılan idrar söktürücü ilacın dozuyla  orantılıdır. Bu nedenle vücuttaki sıvı açığını kapatmak için bol su tüketmeli.

3- Böbrek yetmezliği ve kalp hastalığı olanlar dikkat!

Oruç tutması önemli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir diğer hasta grubu da böbrek yetmezliği olan yüksek tansiyon ve kalp hastalarıdır. Böbrek ve özellikle de ileri düzeyde kalp yetmezliği bulunan hastalar, beslenme ve sıvı alma düzenlerine çok dikkat etmeli.

4- Gün içinde tansiyon takibi yapılmalı

İdrar söktürücü ilaç kullanmayan, yüksek tansiyonu uzun süredir kontrol altında olan ve başka bir ek hastalığı da bulunmayan kişiler, bazı kurallara dikkat ettikleri sürece oruç tutabilir. Gün içinde tansiyon ölçümü yapılmalı, havanın çok sıcak olduğu öğle saatlerinde mümkünse dışarı çıkılmamalı, terletmeyen pamuklu giysiler ile güneş koruyucu şapka kullanılmalı, sahur ve iftarda yeterli sıvı alımına dikkat edilmeli.

5- Tuza dikkat edilmeli

Türkiye’de yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle artan tuz tüketimi özellikle tansiyon hastaları için büyük bir sorun. Normal sağlıklı bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 4-5 gramdır. Ancak bu rakam ülkemizde 15 gramı aşıyoriyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir