KALP HASTALIKLARI GENÇLERDE HIZLA YAYILIYOR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

kal hastalıkları (2)GENÇLERDE KALP SAĞLIĞI

Kalp hastalıkları tüm dünyada yaşamı tehdit eden rahatsızlıkların başında geliyor. Sağlıksız beslenme, stres, hareketsiz yaşam, aşırı sigara ve alkol tüketiminin yol açtığı kalp hastalıkları son zamanlarda gençlerde de sık görülüyor

Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Çoşkun Turan, kalp hastalıklarından korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi: .

En sık görülen damar sertliği
Ülkemizdeki en yaygın kalp hastalıkları; ritm bozuklukları, kapak hastalıkları, aort anevrizmaları, koroner arter sorunları, doğuştan gelen kalp problemler, kalp yetmezliği, çarpıntı, kriz, romatizma, ağrı, spazm, sıkışma, büyüme, taşikardi ve perikard olarak sıralanabilir.

Sinsi ilerleyebilir
Kalp hastalıkları çoğunlukla hiçbir belirti vermeden gizlice ilerleyebilir. Her kalp hastalığının farklı belirtileri var. Ancak en sık görülen bulgular: Göğüste ağrı, çarpıntı ve yanma, nefes almada güçlük, sol kolda ağrı ve uyuşma, sırt ve karın ağrısı, bayılma, gece idrara sık çıkma, siyanoz (el-ayak parmakları ve dudaklarda mavimsi bir renk oluşması), ayak ve karın bölgesinde şişme, öksürük, çabuk yorulma ve halsiz düşme.

Genetik geçiş etkili
Kalp hastalıklarının pek çok nedeni olabilir. Bunlardan en risklisi genetik geçişli olanlar. Ailesinde kalp hastalığı öyküsü bulunanların kalp krizi geçirme ihtimali daha yüksek. Aynı şekilde kalıtsal yollarla geçen kolesterol de tedavi edilmediği takdirde kalp krizine ve genç yaşta ölümlere yol açabilir.

Stresli kişilerde kalp hastalıkları daha fazla görülür. Diğer faktörler arasındaysa sağlıksız beslenme, sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklar, yüksek tansiyon, obezite, düzensiz yaşam şekli, hareketsizlik ve uyku sayılabilir.

NELER YAPMALISINIZ?
Kalp sağlığını bozabilecek bazı faktörler kontrol altına alınarak sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

-Özellikle stres yaratacak durumlardan kaçının.
-Sigara ve alkol gibi maddeleri bırakın.
-Kilo almamaya özen gösterin.
-Yağlı etler, kızartmalar, pastırma, salam, karaciğer, dalak gibi sakatatlar ve konserve ürünleri asla tüketmeyin.
-Kırmızı et yerine tavuk veya balık eti yiyin. Balık, içerdiği Omega 3 yağ asitleriyle kanın akışkanlığını artırır. Kolesterol düşürücü etkisi sayesinde kişiyi kalp-damar hastalıklarından korur.
-Süt ve süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih edin.
-Yemekleri zeytinyağı veya mısırözü yağıyla pişirin.
-Aşırı tuzdan uzak durun.
-Gün içinde öğün atlamayın.
-Tam tahıllı ekmek tüketin.
-Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapın.

Kalp hastalıkları gençlerde hızla yayılıyor
Kalp hastalıkları genelde ileri yaştakilerde görülse de, son yıllarda gençler arasında da hızla yayılıyor. Gençlerde kalp krizine neden olabilen etkenlerden biri, uyuşturucu madde kullanımı. Ayrıca kola, gazoz gibi asitli içecekler de kalp hızını olumsuz yönde etkileyerek kalp krizine zemin hazırlayabilir.

Kalp krizi yaşlılara nazaran gençlerde daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir. İleri yaştaki bireylerde kalpteki ana damar tıkandığında yan damarlar devreye girerek kişinin hayatını kurtarabilir. Ancak gençlerdeki yan damarlar gelişimini henüz tamamlayamadığı için kalp krizi daha ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kişinin hayatta kalmasını sağlayan bu damarlar ise 50 yaşından sonra gelişir.

Kalp Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar:

• Halk arasında yumurtanın kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediği bilinir. Aşırıya kaçılmadığı sürece yumurta yenebilir. Yumurtayı fazla tüketmek, kolesterol değerlerinde yükselmeye neden olur.

• Kahve ve bitter çikolatanın kalp ve damar sağlığı açısından faydalı olduğuna inanılır. Ancak bunu destekleyecek nitelikte bilimsel bir çalışma mevcut değil.

• Sanılanın aksine kalp hastaları da egzersiz yapabilir. Tempolu yürüyüşler kalp hastaları için faydalı. .

• Göğsün sol tarafına doğru yayılan ağrıların kalp krizine işaret ettiği sanılır. Ancak göğsün sağ tarafında oluşan ağrılar da kalp krizinin belirtisi olabilir. Ayrıca sadece göğüsteki değil sırttaki ağrılara da dikkat edilmeli.

• Toplumumuzda grip aşısı yaptırmanın kalp hastalarına zararlı olduğu düşüncesi yaygın. Oysaki kalp hastalarının kendilerini korumak için grip aşısı olmaları gerekir.

• Bilinenin aksine kalp hastalıkları sadece erkeklerde görülmüyor. Kalp damar hastalıkları, kadınlarda da ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. .

• Kalp ameliyatı sonrasında yaşam koşullarının artık eskisi gibi olmayacağına inanılır. Ancak ameliyat çoğu zaman risk altındaki hastalar için konforlu bir yaşam için sağlar.


ETİKETLER

iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir