İDRAR KAÇIRMA BİR HASTALIK VE TEDAVİSİ VAR!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

TOT AMELİYATI İYİ SONUÇLAR VERİYOR

Tıbbi adı Üriner İnkontinas olan idrar kaçırma, hayatı kabusa çevirebilir. Sürekli hissedilen ıslaklık nedeniyle kullanılan pedlere bağlı olarak vajinal ve üriner enfeksiyonlara yakalanma riski artıyor.

Birçok kadının utandığı için dile getirmekten çekindiği idrar tutamamanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Bayrampaşa Kolan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Tül, hastalığa yol açan faktörler ve tedaviyle ilgili bilgiler verdi.

İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan idrar kaçırma, ortalama her 4 kadından 1’inde ortaya çıkıyor. Vajinal doğum, yaş, obezite, sigara kullanımı kronik kabızlık ve menopoz gibi faktörler hastalığın görülme sıklığını artırıyor.

İdrar kaçırmaların büyük bir kısmı Stres İnkontinans, Sıkışma İnkontinansı ve Mix Tip (karışık) olarak değerlendiriliyor.

Stres İnkontinans: Öksürme, hapşırma, ıkınma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen kaçırmadır. İdrar kaçırmaların yüzde 40’ını kapsar. İdrar kanalının etrafındaki kas yapıların zayıflaması sonucu gelişir. Bu hastaların bir kısmında idrar kesesi ve rahimde de sarkıklık tespit edilir.

Sıkışma İnkontinansı: Aniden gelişen idrar yapma isteğiyle birlikte tuvalete gidene kadar yetiştirememe şeklinde tarif edilir. İdrar kesesi kaslarının kontrolsüz kasılmasına bağlı olarak gelişir. Tüm idrar kaçırmaların yüzde 20-30’u bu şekildedir.

Mix Tip (Karışık): Yukarıda anlatılan her iki idrar kaçırma türünün beraber görülmesi şeklinde tanımlanır.

Uzman doktorlar tarafından muayeneyle idrar kesesi ve rahimde herhangi bir sarkıklık olup olmadığı, kas yapılarının zayıfladığı tespit edilebiliyor. Bunun dışında bazı hastalarda mesane fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ürodinami gibi daha ileri tetkikler de yapılabiliyor.

İdrar kaçırma tedavisinde; günlük sıvı alımının ayarlanması, alkollü içecek, süt/süt ürünleri, çay ve kafeinli içecekler, baharatlı gıdaların azaltılması gibi düzenlemeler ve mümkünse kilo verme, sigarayı bırakma gibi genel önlemler tavsiye ediliyor.

Bazı hastalarda pelvik taban egzersizleri yapılarak idrar kaçırma şiddetini azaltabilmek mümkün. Yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen şiddetli stres inkontinans ve mix inkontinans tiplerinde hastalara cerrahi tedavi önerilebilir.

Operasyonda neler yapılıyor?

Cerrahi tedaviyle idrar kesesi ve idrar kanalı arasındaki açı düzeltilerek kaçırma önlenebiliyor. Bu sırada idrar kesesi veya rahim sarkıklığı varsa eşzamanlı düzeltme yapılabiliyor. Bu cerrahideki temel amaç, idrar kanalının altındaki zayıflamış kas dokularının desteklenmesi. Bunun için yaklaşık 2-3 cm’lik gibi bir alandan girilerek bölgeye destekleyici bir bant yerleştiriliyor. Bu bant, idrar kanalı ve idrar kesesi boynunun altını destekleyerek öksürme veya hapşırmayla karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırmayı engelliyor. Sıklıkla yapılan ve TOT olarak isimlendirilen bu tip askı ameliyatıyla başarılı sonuçlar elde ediliyor. 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilen işlem sonrasında hastalar bir gün sonra taburcu ediliyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.