HER 10 KADINDAN 8’İNDE HİJYENİK PED ALERJİSİ ŞİKAYETİ VAR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

PED ALERJİSİ KADINLARIN ORTAK ŞİKAYETİ

Her 10 kadından 8’i, halk arasında bilinen adıyla ped alerjisinden muzdarip. Kadınlara Özgü Alerjik İritasyon (KAİ), çok sık rastlanan bir problem olmasına rağmen göz ardı edilebiliyor.

Prof. Dr. Timur Gürgan

Jinekologlar vajinal kaşıntı, ağrı ve/veya akıntı şikayetiyle gelen kadınların üçte birinin KAİ semptomları yaşadığını belirtiyor. Her 6 jinekologdan 1’i ise bu semptomları yaşayan kadınların regl dönemlerinde olduklarını söylüyor ve hijyenik ürün seçimlerinin bu rahatsızlığı ağırlaştıran bir faktör olabileceğini ekliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ped alerjisinin görülme sıklığının artığını belirtti:

“Vajinal ve vulvar doku, vücudunuzdaki cilt tabakasının en farklı, en duyarlı, en hassas ve en geçirgen kısmıdır. Dolayısıyla tahriş edici maddelere ve kimyasallara karşı daha savunmasızdır. Buna ek olarak, vulva ve vajinanın iç kısımları mukoza zarlarıyla kaplıdır; duvarları doludur. Çok sayıda kan damarı ve lenfatik transfer sistemiyle  dolaşım sistemine kimyasal maddeleri taşırlar.

Klorla beyazlatılıyor!

Kadınlar tarafından kullanılan hijyenik ped, günlük ped ve tamponların içeriğinde pamukla karıştırılmış olarak birçok sentetik materyal bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin üretimi sırasında ucuz olduğu için tercih edilen, klorla beyazlatma işlemi esnasında, dioksin olarak adlandırılan ve kanser, endometriozis, döllenme fonksiyonlarının bozulması, vajende iltihaplanma, bağışıklık sisteminde düşüş gibi problemlerle bağlantılı, istenmeyen bir madde ortaya çıkmaktadır. Ve pedlerde bulunan bu kadar fazla sentetik materyal birçok alerjik reaksiyonu da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden kullandığınız pedin klorla beyazlatılmamış olmasına dikkat edin.

Ped alerjisinin en belirgin semptomları arasında şunlar var:

  • Kaşıntı (yüzde 79)
  • Ağrı (yüzde 55)
  • Akıntı (yüzde 89)

Eğer bunlardan birini yaşıyorsanız muhtemelen pediniz size alerji yapıyordur. Bu fiziksel semptomların adetten sonra devam etmesiyse ağrı, yanma, iltihaplanma gibi şikayetlerle cinsel hayatı olumsuz etkiliyor.

Kadınlara Özgü Alerjik İritasyon, genellikle vajinada oluşan iltihaplanma ya da pamukçuk denen mantar enfeksiyonlarıyla karıştırıyor. Maalesef bu kadınların bir çoğu vajinal iltihap tedavisi alıp, yüzde 100 tedavi olamadıkları için doktor doktor gezmek zorunda kalıyor.

Naylon içeriği fazla olan ve kötü kokuları gidermek için kullanılan parfümlü pedlerin içeriklerindeki bazı maddeler özellikle alerjik bünyeli kişilerde reaksiyonlara yol açabilir. Kadınlara ilk müdahale için organik pamuktan üretilmiş ped veya tampon kullanmalarını, organik pamuklu iç çamaşırı giymelerini ve sabundan kaçınmalarını tavsiye ediyorum.”

Anneler dikkat 

Prof. Gürgan, yeni adet görmeye başlayan genç kızların  bilgilendirilmesinin de önemli olduğunun altını çizdi:  Mümkünse ped seçimleriyle bizzat ilgilensinler. Çünkü pedin alerji yaptığını anlamayabilir, ciltlerindeki değişimlerinden korkabilir, akıntı ya da yanma yaşadıklarında normal karşılayabilirler. Ped kullanımı sonrası perine bölgesinde oluşabilecek kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi durumlarda ped hemen çıkarılmalı ve sertifikalı organik pamuk kullanan, parfümsüz, klorla beyazlatılmayan başka ürünler tercih edilmelidir.”iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.