BU HASTALIKLAR 50 YAŞINDAN SONRA HAYATIMIZA GİRİYOR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

ÇOĞU SİNSİ SEYREDİYOR VE YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

Erken dönemde belirtilerini vermeden ilerleyen ve genellikle 50’li yaşlardan sonra aniden hayatımıza girebilen hastalıklar var… Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, bu sağlık sorunlarını anlattı.

Kalp krizi: 50 yaş üzerinde en sık görülen sağlık problemlerinin başında gelir. En çok karşılaşılan bulgular göğüs, sırt, omuz ve boyun  ağrısı, nefes darlığıdır. Ayrıca ani gelişen terleme, baş dönmesi de belirtiler arasında yer alabilir. Sağlıklı bir kilodaysanız, sigaradan uzak duruyor ve düzenli egzersiz yapıyorsanız kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.

İnme: Kan, beynin gereken bölümlerine ulaşamadığında o bölgedeki beyin hücreleri ölmeye başlar. Yüz, kol ya da bacaklarınızda ani zayıflık ya da uyuşukluk varsa, ellerinizi kontrol edemiyorsanız, kafanız karıştıysa ve konuşurken sorun yaşıyorsanız hemen yardım alın. Tansiyonunuzu kontrol altında tutarsanız, düşük kolesterollü bir diyetle beslenirseniz, stresinizi yönetirseniz, sigarayı bırakıp, düzenli egzersiz yapmaya başlarsanız inme riskini azaltabilirsiniz.

Anevrizma: Beyin damarlarının duvarı zayıflar ve dışarıya çıkıntı yaptığında anevrizma olur. Eğer bu duvar ortaya çıkarsa, ciddi iç kanamalara ya da felce yol açabilir. Belirtiler şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, kontrolsüz terleme ve hızlı kalp atışıdır.

Akut pankreatit: Pankreasın iltihaplanması, enzimlerin ve hormonların insülin gibi sindirime karışmasına neden olur. Ciddi mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ateşe yol açarak hayati tehlike oluşturabilir. Bu belirtilere sahipseniz derhal tıbbi yardım isteyin. Akut pankreatit problemi, ayrıca yoğun alkol kullanımı, yüksek seviyede kalsiyum ve trigliserid değerleri nedeniyle de görülebilir.

Baş dönmesi

İç kulağınızda dengenizi kontrol etmenize yardımcı olan küçük kristaller hareket ederse, şiddetli baş dönmesi olarak da bilinen vertigo problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Doktorunuz, bu kristalleri yerine geri getiren bir dizi manevrayla sizi tedavi edebilir.

Retina dekolmanı: Retinanız, gözünüzün ışığa duyarlı katmanıdır ve beyninize gördüklerini söyler. Gözünüzün dış duvarından çekilirse oksijen ve ihtiyaç duyduğu diğer şeyler olmaz. Yüzen lekeler veya ışık flaşları görebilir; gözlerinizi kalıcı olarak kaybetme tehlikesiyle karşılayabilirsiniz. Bu nedenle hemen bir hekime başvurun.

Böbrek taşı: Böbrek taşları, böbreklerinizdeki kalsiyumlardan oluşan sert kümelerdir. Çoğu zaman zararsız bir şekilde vücudunuz bunları dışına atar; ancak daha büyük olanlar aşırı derecede ağrıya yol açarak; kanama veya enfeksiyonlara neden olabilir veya idrar akışını engelleyebilir. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülen bu problemden her gün bol miktarda sıvı içerek korunabilirsiniz.

Zatürre: Pnömokok pnömoni olarak adlandırılan bu durum, hayati tehlike oluşturabilir. Yaşla birlikte bağışıklık sistemi zayıfladığı için yaşlı insanlarda görülme sıklığı daha yüksektir. Korunmak için düzenli olarak aşı yaptırabilirsiniz.

 Kemik kırıkları: Her yaşta görülebilecek kemik kırıkları özellikle menopoz döneminde yaşanan kemik kayıplarıyla birlikte daha sık ortaya çıkabilir. Kalsiyum ve D vitamini yavaşlatmaya ya da kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Omurilik daralması: Yavaş yavaş gelişen bu durum kendini aniden fark ettirebilir. Omurganızda omurga ve diğer sinirlerinizi tutan kanal genellikle artrit nedeniyle daraldığında gelişir. Sırtınız veya boynunuzda ağrı, uyuşma veya kramplara neden olan sinirler sıkışabilir. Daralmanın ölçüsüne göre medikal ve fizik tedavi veya ileri durumlarda ameliyatla tedavi edilebilir.

Gut: Genellikle ayak başparmağında olmak üzere tüm eklemlerde ani ağrı ve şişlikle ortaya çıkar. Vücudunuzdaki ürik asit birikiminin neden olduğu artrit formudur. Yüksek tansiyon için belirli ilaçları kullananlar, kırmızı et ve kabuklu deniz hayvanları tüketenler ve günde iki kadehten fazla alkol alanlar yüksek risk altındadır.

Pulmoner embolizm

Bir pıhtının akciğerlerde kan damarına sıkışması durumudur. Ani gelişen göğüs ağrısı, nefes darlığı ve baş dönmesi söz konusuysa hemen hekime başvurun. Ayrıca kanlı öksürük, bacak ağrısı veya mavimsi görünen cildiniz olabilir. Kan pıhtısı sıklıkla bacağınızda başlayabilir, şişlik ya da ağrı olabilir. Ameliyat olduysanız ya da kalp hastalığınız varsa riskinizi kontrol altında tutmak için belirtileri dikkate alın.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.