GLUTENİ HAYATIMIZDAN ÇIKARMALI MIYIZ?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

ÇÖLYAK VE GLUTEN HASSASİYETİ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni diyet trendleri aldı başını gidiyor. Özellikle doğal beslenmek ve arınmak ön planda. Bu akımların en önemlilerinden biri de ‘glutensiz beslenme’.

Birçok kişi “Glutensiz ürünler mi tercih etsek?” “Acaba bizi şişmanlatan gluten mi?” gibi sorular soruyor. Yani bu konuda kafalar karışık. Gluteni hayatımızdan çıkarmalı mıyız?

Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Arslan’ın bu konuda birkaç tavsiyesi var:

Gluten; arpa, çavdar ve buğday gibi tahılların içinde bulunan doğal bir protein türüdür. Elastik bir yapıya sahip olduğundan hamura dayanıklılık verir ve ekmeğe de yapısını kazandırır. Sağlıklı bireylerin glutensiz beslenmesine gerek yoktur. Ancak çölyak hastaları glutensiz beslenmek zorunda.

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın glutene karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyeti anlamına gelir. Bu hastalığa sahip bireyler, glutenli gıdalar tükettiklerinde bağırsak mukozasındaki alerji nedeniyle ince bağırsaktaki yapıları tahrip eder. Böylece alınan gıdalar emilmez ve bireyde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, kas problemleri ve demir eksikliği gibi hayati tehlike yaratabilecek sorunlara yol açar.

Çölyak hastaları glutensiz beslenmeye dikkat etmeye başladığı takdirde bağırsak yapısının iyileştiği ve buna bağlı olarak vitamin ve mineral kaybının da azaldığı görülür.

Zayıflamaya yardımcı mı?

Glutensiz beslenmeyle ilgili en çok merak edilen zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır. Glutensiz bir yaşama adım atıldığında simit, makarna, hamur işleri gibi rafine karbonhidratlardan uzaklaştığımız için bir miktar zayıflama görülebilir. Böylece vücudun aldığı enerji çeşidi az olduğu için ister istemez kısıtlanır. Ancak tam tahıllı gıdalar, iştah kontrolü, kalp damar sağlığı, insülin direnci gibi birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu için glutensiz bir hayata geçmeden önce bunların hepsi düşünülmeli ve emin olunmalıdır.

Peki hangi gıdaları tüketmeliyiz?

Glutensiz gıdalar, karabuğday, kinoa, keten tohumu, pirinç nohut, patates, sebze ve meyveler, süt ürünlerinde içermediği gibi; işlenmiş gıdalar, salata sosları, hazır gıdalar, bisküvi gibi şekerli yiyeceklerde fazlasıyla bulunur.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir