DUDAK VE AĞIZ YARALARI KANSER HABERCİSİ OLABİLİR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

DUDAK YARASI DEYİP GEÇMEYİN!

Dudak kanseri, çok sık görülmeyen fakat ölüme neden olabilen bir tür. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesi kansere yol açıyor. Kanser alt veya üst dudakta meydana gelebiliyor.

Okan Üniversitesi Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Özge Turaçlı Karagüven, dudak kanseri hakkında sorularımızı cevapladı.

  1. Dudak kanseri nedir?

Ağız bölgesi kanserlerinin yüzde 25-30’unu dudak kanserleri oluşturur. Dudak kanserlerinin yüzde 95’i alt dudakta görülür. Yassı hücreli karsinom en sık görülen çeşididir. Risk faktörleri arasında açık ten, dış ortamda çalışıp yoğun güneş ışınına maruz kalmak, sigara içmek ve immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak bulunur.

Sıklıkla kanayan ve kabuklanan bir yara şeklinde bulgu verir. Önemsenmediğinde giderek büyür ve dudağın büyük bir bölümünü kaplayabilir.

  1. Tedavisi nasıl yapılır?

Dudak kanserinin asıl tedavisi cerrahidir. Kanserli doku, çevresindeki sağlıklı dokuyla beraber geniş olarak çıkarılır. Kanser ne kadar genişse cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite de aynı oranda artar. Gelişen defekt, form ve fonksiyonu tekrar sağlayacak şekilde doku kaydırma ameliyatlarıyla onarılır. Mutlaka lenf nodlarının metastaz açısından değerlendirilmesi gerekir. Cerrahinin yetersiz kaldığı ileri evre hastalarda radyoterapi uygulanabilir.

  1. Ağız kanserleri nasıl teşhis edilir?

Ağız kanserleri en sık, ön dil bölgesinde görülür. Sırasıyla da ağız tabanı ve dudak takip eder. Nadiren yanak mukozası ve damakta ortaya çıkar. Altta yatan nedenler, sigara ve alkol tüketimidir. Güneş ışınları dudak kanseri için önemli bir risk faktörüdür.

Ağız çevresi veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle şeklindeki lezyonlar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeli. Şüpheli lezyondan biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.

  1. Ağız kanserinin tedavisinde nasıl bir yol izlenir?

Tüm cilt kanserlerinde olduğu gibi tedavideki birinci amaç, cerrahiyle tüm tümörlü dokunun çıkarılmasıdır. Erken dönemde tanı konulamayan lezyonlar giderek büyür. Dolayısıyla ağız kanserleri ne kadar erken yakalanırsa tedavileri daha başarılı olur.

  1. Tedavide hangi yöntemler kullanılır?

Ağız bölgesindeki erken evre tümörlerde çoğunlukla cerrahi tedavi tercih edilir. Lokal olarak ilerlemiş tümörlerde ise cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir. Metastaz açısından mutlaka lenf nodları değerlendirilir ve gerekli hastalarda boyundaki lenf nodları çıkarılır. Ağız tabanı kanserlerinde çene kemiği de değerlendirilir ve tedavinin bir parçası olarak çıkarılması gerekebilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.