DOĞUM KORKUSU: TOKOFOBİ

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

ÇOCUK DOĞURMAKTAN KORKUYOR MUSUNUZ?

Bebek sahibi olmak, bazı kadınlara tatlı heyecanlar yaşatırken, bazılarında travmalara yol açabilir

Emsey Hospital doktorlarından Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca bu korkuların nedenlerini ve geride bırakabilmek için neler yapılabileceğini anlattı:

Doğum korkusu anlamına gelen tokofobi gittikçe yaygınlaşan ve ciddi problemler yaratabilen psikolojik bir sorun. Kadınlar doğum yapmaktan, doğum sırasında yaşayacakları yoğun acıdan ve çocuklarının sakat veya ölü doğma ihtimallerinden korkar.

Evhamlı, dayanıksız, karamsar ve daha önceden kötü deneyimlere şahit olan kişilerde daha yoğun görülür. Terapilerle geride bırakılabilecek bu tür korkular tedavi edilmediğinde pek çok kadının hayatını kabusa çevirebilir. Evlilik ve hamileliklerin sona ermesine, kişilerin ağır depresyon yaşamalarına neden olan tokofobi genellikle öğrenilmiş korkular nedeniyle ortaya çıkar.
Doğum korkusunun nedenleri

Doğum korkusunun en temel ve yaygın nedeni, çevresel faktörler. Çocukluk döneminden itibaren kadınlardan dinlenilen acı dolu doğum anıları, filmlerde kullanılan çığlıklarla dolu sahneler özellikle daha önce doğum yapmamış kişilerin kafasında olumsuz imajlar yaratabilir.

Eşlerinin veya kendisinin aile öyküsünde genetik rahatsızlık olan kadınlarda da çocuklarının hasta doğma endişesiyle yaşanabilir. Hazır hissetmeden hamile kalan kadınlarda da bebeğe nasıl bakacaklarını bilemediklerinden tokofobi gelişebilir.

Öğrenilen korkuların yanı sıra kişinin kaygı düzeyi, mizacı ve deneyimleri de tokofobide rol oynar.

Üç kategoriye ayrılıyor
Tokofobi birincil, ikincil ve üçüncül olmak üzere üç kategoriye ayrılır.
Birincil tokofobi: Sürecin başlangıcı çocukluk dönemine kadar uzanabilir. Kişide cinselliğe karşı önyargı veya soğukluk görülmez ancak hamile kalma fikrine dahi tahammül edemez. Nedeni genellikle dinledikleri korkunç doğum hikayeleridir. Küçük yaşlarda annelerinin doğum sancılarına tanık olan çocuklarda da görülebilmektedir. Annelerini kaybetme korkusu yaşayan çocukların bilinçaltlarında doğum yapmanın kötü olduğu fikri yer edebilir.

Aile geçmişlerinde sakat doğumların yoğun olduğu kadınlarda da çocukları için duydukları endişe nedeniyle tokofobi oluşabilir. Kadın hamile kalmaktan kaçınmak için her yolu dener. Eğer bundan kaçınamazsa bebeği düşürmek için elinden geleni yapar.

Çocuk sahibi olmakta kararlı olan tokofobikler ise sezaryeni tercih ederek doğum anını yaşamaktan kaçınır.

İkincil tokofobi: Korku, bir travmanın ardından başlar. Genellikle ilk doğumu zorlu geçen ve bebeği ölü ya da sakat doğan kadınlarda görülür. Bebeklerini kucaklarına alana kadar sürekli nasıl bir bebekle karşılaşacaklarını düşünerek kötü senaryolarla korkularını daha artırırlar.

Doğum dışında, yaşadıkları ciddi kazalar da ölüm korkusuna kapılmalarına ve doğum anını endişeyle beklemelerine neden olabilir. Hamilelik esnasında bir yakınlarını kaybetmeleri de yine travma yaratacağından tokofobiye yol açabilir.
Üçüncül tokofobi: Hamilelik dönemi depresyonuna eşlik eden çeşittir. Kadınlar öncesinde herhangi bir korkuya sahip olmakları halde hamilelik esnasında büründükleri depresif duygu durumlarına bağlı olarak tokofobiye yakalanabilir.

Tokofobinin önüne geçilebilir mi?

Kadınlar terapilerlr korkularından tamamen kurtulabilir.  Hamile kalmadan önce korkularının farkındalarsa terapiye başlayarak daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirme şansını yakalayabilirler.

Doğum esnasında yanlarında güvenilir birinin olacağını bilmek korkuyu azaltabilir. Eşlerinin desteği de önemli. Zor gerçekleştirdikleri doğumlarla ilgili anılarını anlatan insanlardan uzak durarak olumsuz fikirlere kapılmaktan kurtulabilirler.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir