DİYABET HASTALARI BAYRAMDA FAZLA ET TÜKETİMİNİ KISITLAMALI

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KAN ŞEKERİNDEKİ ARTIŞ GÖZLERİ BOZUYOR

Fazla et tüketimi ve yağlı yiyeceklerin sıklıkla tüketildiği bu dönemde, özellikle diyabet hastalarının yedikleri  besinlere dikkat etmeleri büyük önem taşıyor. Diyabet rahatsızlığı ve diyabetin göze etkileri hakkında açıklamalarda bulunan Dünyagöz Etiler‘den Op. Dr. Fevzi Akkan, “Kan şekerindeki artış, retina tabakasındaki kılcal damarları etkileyerek çalışmasını bozar ve görme kaybına yol açabilir. Diyabetten kaynaklanan bu retina bozukluklarına diyabetik retinopati diyoruz ve özellikle şeker hastalarının bu konuda dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Diyabet’in insülin salımı veya insülin etkisinin yetersizliği sonucu artan kan şekeri sebebiyle oluştuğunu belirten Akkan, “Gençlerde ergenlik çağından itibaren ve 30 yaşın sonrasında diyabet teşhisi konulan hastaların mutlaka göz muayeneleri yapılmalı. Diyabetik retinopatinin meydana gelmesinde rol oynayan risk faktörlerinin başında, şeker hastalığının süresi geliyor. Diyabet tanısının sonrasındaki ilk 10 yıllık süreçte retinopati görülme sıklığı yüksek. Diğer faktörler arasında gebelik, hipertansiyon, yan yağlarının yüksekliği ve böbrek hastalıkları bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Görmede ciddi azalma yaşanabilir

Diyabetik retinopatinin gözlerde oluşturduğu etkilerden de bahseden Op. Dr. Akkan, “Diyabetik retinopati, farklı evrelerinde görme düzeyini farklı derecelerde etkiler. Fakat sarı nokta bölgesinde oluşması halinde özellikle yakını görmede ciddi azalma yaşanır. Kayıp yüzde 5-90 arasında değişiklik gösterebilir. Teşhisi için retina gözlemlenerek kanama, ödem gibi hastalığa ait belirtilerin varlığına bakılır. Detaylı inceleme için anjiyografi ve optic koherens tomografisi istenir.

Bu önlemlerle kurtulun

Tatlı tüketiminin azaltılması etkileri yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeniyle de hastalığın ilerleme süreci yavaşlatılabilir ve kimi durumlarda kontrol altına alınabilir. Ancak erken teşhis konulan hastalarda, göz içi ilaç ve lazer tedavisiyle organın ömrünü uzatmak mümkün. Kronik bir hastalık olan diyabetten kurtulmak ne yazık ki mümkün değilken, diyabetik retinopatide de uygulanacak olan tedavilerin temel amacı hastalığın hızını yavaşlatmak olacaktır.”iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.