CİLT KURULUĞU VE SAÇ DÖKÜLMESİNİN ORTAK NEDENİ

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

AİLENİZDE TİROİD HASTALIĞI ÖYKÜSÜ VAR MI?

Vücutta tiroid hormonlarının gereğinden az ya da fazla salgılanması pek çok sağlık sorununa neden oluyor. Halsizlik, çarpıntı, sıcağa tahammülsüzlük ve saç dökülmesi bunlardan bazıları

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Sibel Ertek, tiroid hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Tiroid, boynun ön kısmında yer alan ve tiroid hormonlarını salgılayan bir bezdir. Tiroid hormonları, vücudun tüm hücrelerini etkileyerek organların çalışmasını ve metabolizma hızını düzenler.

Guatr, tiroid bezinin normalden büyük olmasıdır. Guatr içerisinde büyüyen yumrulara nodül denir. Guatrın başlıca belirtileri; boyunda şişlik, bası hissi, dar ve kısa boyunlu kişilerde horlama ve nefes darlığı olarak sıralanabilir.

Tiroidin az çalışması hipotiroidi olarak adlandırılır. Belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük var. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu ve turuncuya dönen renk değişiklikleri tirod bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.

Aşırı terleme ve çarpıntı görülebilir

Tiroidin normalden fazla çalışması ve kanda fazla tiroid hormonu bulunması ise hipertiroidi’ye neden olur. Hipertiroidinin belirtileri; aşırı terleme, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, ishal olarak sıralanabilir.

Hipertiroidi hastalığında bölgeyi değerlendirmek veya guatrda bulunan nodüllerin çalışmasını görmek için tiroid sintigrafisinden yararlanılabilir. Sintigrafi, çok düşük doz radyoaktif iyot verilerek yapılır. Tiroid sintigrafisinde fazla iyot tutan nodüller ‘sıcak’, az iyot tutanlar ‘soğuk’  olarak değerlendirilir. Sıcak nodüllerin kötü huylu hücre içerme ihtimali düşüktür.

Tiroid kontrollerinizi ihmal etmeyin

Tiroid nodüllerinin bir kısmında kanser gelişme riski var. Bu nedenle özellikle ülkemiz gibi tiroid hastalıklarının yaygın olduğu bölgelerde muayene ve taramaların yapılması hayati önem taşır. Özellikle birinci derece yakınlarında tiroid kanseri öyküsü olanların testlerini düzenli aralıklarla yaptırmaları gerekir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


2 thoughts on “CİLT KURULUĞU VE SAÇ DÖKÜLMESİNİN ORTAK NEDENİ

  1. mrym@hotmail.com'Meryem

    Soğukla ilgili olabiliyor ve tabi beslenmeyle de çok alakalı benimde boyadan sonra dökülmem çok arttı katkısız keratin dip bakım yağı kullandım biraz ücreti fazla ama saç dökülmesini durdurma da çok etkili uzatma etkisi de var

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir