CHECK-UP İLE GELECEĞİNİZE YATIRIM YAPIN

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

BİR TEST HAYAT KURTARABİLİR

Hiçbir şikayet ve hastalık olmasa da yılda bir kez düzenli yapılan  check- up sayesinde erken dönemde belirti vermeyen ve sinsice ilerleyen hastalıkları yakalamak mümkün

Hisar Intercontinental Hospital İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Akif Nuri Doğan ‘check-up’ın hayat rutini’ olması gerektiği söyledi.

Check-up taramaları, profesyonel bir sağlık ekibi tarafından günümüz tıbbının en modern laboratuar ve görüntüleme olanaklarından yararlanılarak gerçekleştirilir. Önlem almanın tedavi etmekten daha kolay olduğu prensibine dayanan check-up; yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Bir anda yapılan ciddi bir harcama gibi görünse de, akut veya kronik ciddi olaylardan kaynaklanan hastalık, özellikle kanser ve ölümlerin ortaya çıkarılmasına rol oynar.

Check-up kişiye özel olmalıdır

Check-up sadece tetkiklerden oluşan bir süreç değil. Bu tetkikler öncesi yapılacak doktor muayenelerinde kişinin şikayeti, hikayesi, özgeçmişi, aile ağacı, alışkanlıkları ve varsa kullandığı ilaçlar hakkında bilgi elde edilir. Herhangi bir hastalığı ve yakınması olmayan kişilerin bile yılda en az bir defa 20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerini ölçtürmesi gerekir.

Check-up programlarında kanserler için kişinin yaş ve cinsiyetine uygun screen testleri bulunur. Bu testler hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin kolon kanserinin erken tanısı için ABD Ulusal Kanser Enstitüsü 50 yaşından sonra her yıl dışkıda gizli kan ve beş yılda bir kolonoskopi önerir.

Yaşla birlikte önemi artan; özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde kalp damar hastalıkları, akciğer, prostat ve kolon kanseri; kadınlarda menopoz şikayetleri ve kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları, meme ve rahim kanseri gibi problemleri teşhis etmek üzere içeriği genişletilmiş yıllık check-up programları var.

Kadın ve erkek için ayrı testler

Her check-up’ta kan basıncı, kalp ve solunum hızı, ateş, genel görünüm gibi hayati bulgulara bakılır; daha sonra kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz, nöroloji, dermatoloji, kadın doğum/üroloji, iç hastalıkları muayeneleri yapılır. Erkekler için ayrıca testis, fıtık ve prostat muayenesi; kadınlar içinse meme ve pelvik muayene uygulanır.

Ardından hekimin belirlediği tam kan sayımı, kimya paneli, idrar tahlili gibi laboratuvar testleri istenir. Bu testler dışında muayenenizde ortaya çıkan bulgulara göre testler de yaptırmanız gerekebilir.

Check-up’a hazırlık süreci

  • Hamileyseniz veya kuşkularınız varsa, işlemlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza bildirin.
  • Daha önceden yapılmış testler veya tetkik sonuçlarınız varsa beraberinizde getirin.
  • Mutlaka önceden randevu alın ve randevunuza gelirken hiçbir şey yiyip içmeyin. 8-12 saatlik açlık gerekir.
  • Rahat bir kıyafet giyin.
  • Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, check-up doktorunuza iletin.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir