BOĞAZ ENFEKSİYONU TİROİDE SIÇRAYIP İLTİHABA YOL AÇABİLİR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KADINLARDA 3-4 KAT DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Boğaz enfeksiyonları, tedavi edilse bile boynun ön kısmında yer alan tiroidlere sıçrayarak, ağrılı tiroid iltihabına yol açabiliyor. Bu hastalığın tanısı aslında kolay konulmakla birlikte benzer belirtileri nedeniyle farenjit, grip, kulak ve diş iltihabıyla karışabiliyor.

Acıbadem International Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek, tanının gecikmesi sonucunda ağrılı sürecin 2-3 ay boyunca devam edebileceği, hatta bazı hastalarda kalıcı tiroid bezi yetmezliği gelişebileceğini belirtiyor.

Grip veya nezlenin ardından aniden, özellikle yutkunmayla çok artan, boynun ön kısmına dokundurtmayacak kadar ağrı gelişmesi ve halsizlik durumunda endokrinoloji uzmanına başvurulması gerekiyor.

Ağrılı tiroid iltihabında, boynun ön kısmında yer alan ve görevi tiroid hormonu üretmek olan tiroid bezinde virüs ya da bakteri olmuyor. Aksine vücut, ağrının ortaya çıkmasından 2-8 hafta önce farenjit-grip-nezle gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında virüsle karşılaşıp, enfeksiyon geriliyor. Bu enfeksiyon sırasında aktifleşen bağışıklık sistemi hücrelerinin durdurulamaması ve tiroid bezini işgal ederek hücrelere karşı bir reaksiyon oluşturması sonucunda subakut tiroidit gelişiyor.

Genellikle 20-50 yaş aralığında görülen ağrılı bu sorun kadınlarda 3-4 kat daha sık ortaya çıkıyor.

Yorgunluk ve eklem ağrıları da var

Boynun ön bölgesinde birdenbire gelişen ağrı, tiroid iltihabının tipik belirtilerinden birini oluşturuyor. Ağrı, çiğneme ve yutkunmayla şiddetleniyor. Bu bölgeye dokunmak bile oldukça acı verici olabiliyor. Ağrı sadece boyun bölgesinde sınırlı kalmıyor, çeneye ve kulağa doğru yayılabiliyor. Genellikle tek tarafta başlayan ağrı zamanla azalırken aynı şiddetle boynun diğer yarısında da görülmeye başlıyor. Hastanın çoğunlukla günlük işlerini yapmasını önleyecek kadar şiddetli gelişen halsizlik de belirtilere eşlik ediyor. Eklem ve kas ağrıları da ortaya çıkıyor. Grip ya da nezle oluyormuş gibi bir kırgınlık hali ve 37-38 derece civarında hafif ateş de görülebiliyor.

Dengesizlik sinirleri harap ediyor

Tiroid bezi iltihabında tiroit bezi birkaç hafta hızlı, ardından normal ve daha sonra birkaç hafta da tam aksine yavaş çalışmaya başlıyor. Hormonların fazla salgılanması nedeniyle metabolizma hızlanınca ani kilo kayıpları olurken, kalp ritminin hızlanmasıyla birlikte de kalpte çarpıntı gelişebiliyor.

Bu durumda sıcak ortamlara tahammülsüzlük, terleme, ellerde titreme ve sinirlilik-kaygı hali oluşuyor. Uykusuzlukla  dikkat eksikliği de görülebiliyor. Tiroid hücrelerinin hasarı nedeniyle artan tiroit hormonları gün geçtikçe normal seviyeye geriliyor. Bunun sonucunda da ilk tablonun tam tersi bir durum ortaya çıkabiliyor. Metabolizma yavaşlamaya başlayınca kilo alınıyor. Vücutta özellikle göz çevresi ve bacaklarda şişlikler gelişebiliyor. Tabloya; uyku hali, unutkanlık ve konsantrasyon problemleri, ciltti kuruluk ile saç dökülmesi eşlik edebiliyor. Tanısı çok geciken hastaların yüzde 50’sinde tiroid hormon azlığı görülüyor.

İstirahat etmek şart

Başlangıç döneminde günlük hayatı devam ettiremeyecek ve istirahat gerektirecek kadar problem yaratabilen bu hastalık, 2-3 ay içinde kendi kendini sınırlıyor. Hastaların büyük çoğunluğu istirahat ve uygun ilaç tedavisiyle kalıcı olarak iyileşiyor. Küçük bir kısmında ise tedavi kesildikçe, tekrar ediyor. Çok nadiren de olsa tiroit ameliyatı gerekebiliyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.