BAĞIŞIKLIĞI KORUMAK İÇİN ROKA VE TEREYİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KIŞIN SAĞLIĞA DOST GIDALAR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek

Hareket etmenin azaldığı kış aylarında grip gibi olası enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Bunun için de düzenli egzersiz yapılmalı ve sağlık dostu besinler tüketmeliyiz.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, özellikle kış aylarında tüketmemiz gereken besinleri sıraladı:

Enfeksiyonlara karşı A ve C vitamini

Bol lif içeren meyve ve sebzelerin kırmızı, mor, turuncu, yeşil renkleri ne kadar iyi antioksidanlar içerdiklerinin kanıtıdır.

Tam buğday, çavdar, kepekli ürünler tüketildiğinde, yulaf ezmesi ve kuru baklagillerin de beslenme planına eklendiğinde büyük oranda lifli bir program elde ediliyor.

Yoğurt, kefir gibi probiyotikler de vücut direncini artırıyor.

Her gün 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, adaçayı, kuşburnu ya da ekinezya çayı bakterilere karşı bağışıklık sistenini güçlendirir.

Omega-3 yağ asidi de önemli. En çok balık, semizotu ve cevizde bulunuyor.

Bol bol çorba için

Vücudun ortalama 10 bardak (2 litre) suya ihtiyacı vardır. Su ihtiyaç idrarın renginden de anlaşılabilir. Koyu sarı ise su ihtiyacı karşılanmamış demektir. Su tüketimi, birçok faydasıyla birlikte metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı oluyor.

Turşu tüketimine dikkat

C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitamin ve mineralleri turşudan alabiliriz. Fakat tuz oranı yüksek olduğu için özellikle tansiyon hastalarının dikkatli olması gerekiyor.

Probiyotikler ve lifli besinler: İlaçların atıklarının bağırsaklara verdiği zarardan korur. Kabızlık ve ishal durumunda tedavi edicidir.

Bitki çayları: Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Boğaz kuruluğunu önler. Kuşburnu çayı aynı zamanda C vitamini içerir.

Et, süt, yoğurt gibi proteinli gıdalar: Hastalık sırasında bakteri ve virüslere karşı vücudun savaşçılarını destekler.

Su: Enfeksiyon sırasında sıvı kaybının yerine konmasını sağlar. Boğaz kuruluklarını önler.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir