Uzmanlar uyarıyor: Brokoliyi suda haşlayarak tüketmeyin

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Ciğ tüketmekte fayda var

Brokolinin başta kanser olmak üzere, vücudu pek çok hastalıktan koruduğuna dair bilimsel araştırmalar var. Ancak suyun içinde kaynatarak pişirilen bu sebzenin özelliklerini yitirdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Brokolinin buharda birkaç dakikalık pişirilmesi veya çiğ tüketilmesi gerekiyor” dedi. 

Brokoli, vitamin deposu ve antioksidan olma özelliğinin yanı sıra glukosinolatlar denen etkili bileşenleri de içeriyor. Bu bileşenlerden sülforafan ve indol-3-karbinol’ün; kolon, prostat, rektum, mide, meme ve akciğer kanserleri vakalarında etkili olduğunu klinik çalışmalarla ortaya kondu. Kalp-damar sağlığını koruyucu, kalp krizini önleyici, kolesterol ve tansiyon düşürücü, şeker hastalığı komplikasyonlarını önleyici etkileri de tespit edilmiştir.

Filizi ve özütleri kanserle savaşıyor

Brokoli, yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsaklardaki yararlı bakterileri besliyor. Biliyoruz ki, yararlı bakterilerin sayısının artması vücudumuz için çok kıymetli. Ayrıca brokoli filizi ve özütleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda da kanser değerlerinde düzelmeler gözlendi.

Suyun içinde kaynatarak pişirilen brokoli tüm bu özelliklerini maalesef yitirmiş oluyor. Dolayısıyla birkaç dakikalık pişirilerek veya çiğ tüketilmelidir. Çiğ şekilde elde parçalayıp 30 dakika bekledikten sonra zeytinyağı ve limonla güçlü bir detoks hazırlayabilirsiniz. iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir