SPOR YAPARKEN HASTALANMAMAK İÇİN BU TAVSİYELERE DİKKAT EDİN

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

SPOR SALONLARI ENFEKSİYON RİSKİ TAŞIYABİLİR

Prof. Dr. Birsel Kavaklı

Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, spor salonlarında karşılaşılabilecek hastalıklar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Ellerinizi yıkamayı unutmayın

Kış aylarında toplu taşıma araçları, sinema ve alışveriş merkezleri gibi spor salonları da bulaşıcı hastalıklar açısından risk taşır. Spor salonları gibi toplu yaşamın olduğu alanlarda verem, nezle, grip başta olma üzere diğer viral hastalıklar kolayca kişiden kişiye bulaşabilir. Bu tür hastalıklar hava yoluyla geçebileceği gibi ortak kullanılan spor aletleri ve malzemelerle de bulaşabildiği unutulmamalı. Özellikle salgın dönemlerinde mevcut hastalığı olanların spor salonlarından uzak durması gerekir. Sık sık elleri yıkamak ve egzersize başlamadan önce spor yapılacak aletin üzerine temiz bir havlu sermek ihmal edilmemeli.

Hastalık zeminden gelebilir

Spor yapan kişinin derisi hareketle birlikte terlediği ve sürtünmeyle zedelendiği için mikropları kabul edici hale gelebilir. Mantar, en sık görülen hastalıkların arasındadır. Bulaşıcı özelliği nedeniyle çıplak ayakla basılan soyunma odalarından, hamam gibi sıcak nemli yerlerden, havuzlardan, duşlardan ve terliklerden kolaylıkla geçebilir.

Kendi havlunuzu kullanın

İyi yıkanıp dezenfekte edilmemiş havlular terle bulasan enfeksiyonların taşınması açısından önemli bir risktir. Kişisel eşyaların kullanılması olası hastalıklardan korunmak için önemlidir.

Kilolu ve diyabetik hastalara daha kolay bulaşıyor

Nem, ıslaklık, kötü hijyenik koşullar mantar enfeksiyonları başta olmak üzere birçok mikrobun üremesine ve yayılmasına olanak sağlar. Havuz ve duşlar önemli birer enfeksiyon kaynağıdır. Bu enfeksiyonlar herkesi tehdit etmekle birlikte obezite ve diyabet hastalarına bulaşması çok daha kolaydır.

  • El yıkama alışkanlığı hemen tüm enfeksiyon hastalıklarında korunmanın temelini oluşturur.
  • Elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ıslak mendille eller ve kullanılacak aletler dezenfekte edilmeli.
  • Spor salonu, sağlık kulübü gibi yerlerin dikkatli seçilmesi gerekir. Spor salonları mutlaka enfeksiyon konusunda bilgili hekimler tarafından denetlenmeli.
  • Merkezlerin havalandırması çok iyi olmalı, hepa filtreye sahip klimalarla ısınma ve soğuma sağlanmalı.
  • Deride mantar şüphesi olanlar mutlaka doktor kontrolünden geçmeli.
  • Salonlarda spor yapanlar yıllık grip aşılarını ihmal etmemeli.
  • Kişisel hijyen kurallarına özel gösterilmeli.
  • Her spor seansından sonra mutlaka duş alınmalı. Parmak araları da iyice kurulanmalı.
  • Ciltte yaralanma gibi bir durum var ise enfeksiyon riskine karşı iyileşene kadar mutlaka bandaj, yara bandı gibi hijyenik parçalarla örtülmeli.
  • Çıplak ayakla yerlere basılmamalı.

 

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir