Kış mevsiminde göz sağlığınızı koruyacak 10 besin

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Hangi sebzeleri tüketmelisiniz?

Barındırdığı vitamin ve minerallerle göz sağlığınızı koruyacak 10 besini, Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy açıkladı:

Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy

Vücudumuzun en önemli ihtiyacı, düzenli ve doğru beslenmektir. Sadece beden sağlığımız değil göz sağlığımız da beslenme alışkanlıklarımızdan doğrudan etkilenir. Özellikle beta karoten ve A vitamini içeren besinler tüketmek, retina ve gözün diğer bölümlerinin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turuncu meyve ve sebzeler, balık, fasulye ve baklagiller, yumurta, turpgiller, fındıklar ve tohumlar, yağsız et ve orman meyveleri bu açıdan büyük önem taşıyor. Bu besinlerin düzenli tüketimi; göz kuruluğu, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, glokom, gece körlüğü, katarakt gibi hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

Bu vitaminleri unutmayın!

Ispanaktaki A vitamini gözün gece görüşünü ve direnicini artırırken, C vitamini katarakt ve makula dejenerasyonu riskini en aza indiriyor. Omega 3 bakımından zengin somon balığı, retinanın fonksiyonunu koruyan hücre zarlarına yapısal destek sağlıyor. Tamamlayıcı besinler arasında en zengin içeriğe sahip chia tohumları ise içeriğindeki beta karoten, E ve C vitaminleri makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı oluyor.

1-Koyu, yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak ve lahana gibi yeşillikler, gözünüzdeki kan damarlarını güçlendiren ve katarakt oluşumunu önleyen C vitamini açısından zengindir. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatan lutein ve zeaksantiniye sahiptir.

2-Turuncu meyve ve sebzeler: Tatlı patates, balkabağı, havuç, biber ve kayısı gibi turuncu besinler, beta-karoten açısından zengindir. Gece görüşünü güçlendirirken yaşa bağlı makula dejenerasyonunun da ilerlemesini yavaşlatır.

3-Balık:Somon, ton veya alabalık gibi balıklar bağışıklık sistemini güçlendiren, hücre ve sinir sistemini koruyan omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Kuru göz semptomlarını hafifletebilir ve glokoma karşı koruyabilir.

4-Fasulye ve baklagiller: Nohut, barbunya, mercimek ve fasulye gibi baklagillerde çinko oranı yüksektir. Çinko, gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini azaltmada yardımcı olabilir. Gözü koruyan bir pigment olan melanin üretimine de destek verir.

5-Yumurta:Değerli vitamin ve mineraller açısından zengindir. İçeriğinde lutein, çinko, zeaksantin, A ve D vitaminlerini barındırır. Gözleri gece körlüğüne ve kuruluğa karşı korur.

6-Kabak:C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Kışlık kabak, A vitamini ve omega 3 yağ asitleri, yaz kabağı da çinko içerir. Gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatır.

7-Turpgiller:Brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sebzeleri barındıran turpgiller A, C ve E vitaminleri, lutein, zekasantin ve beta-karoten kombinasyonuna sahiptir. Bu antioksidan bileşikler, gözdeki hücreleri korur.

8-Fındıklar ve tohumlar: Fındık, badem, yer fıstığı gibi besinler güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir.Keten ve chia tohumları da iyi bir Omega-3, vitamin ve antioksidan kaynağıdır. Bu besinler yaşa bağlı makula dejenerasyonu, kuru göz ve diğer hastalıklara karşı doğal koruma sağlar.

9-Yağsız et: Özellikle kümes hayvanları, istiridye ve yengeç gibi yağsız etler, çinko açısından zengindir. Çinko, gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini azaltmada yardımcı olabilir.

10-Orman meyveleri: Çilek, kiraz ve yaban mersini gibi meyveler yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakta karşı koruma sağlayan bioflavonoidler bakımından zengindir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir