Kerevizin insan sağlığına faydaları arasında neler var?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Kereviz hücre hasarını onarıyor

Dr. Sinan Akkurt

Kereviz, hem besleyici, hem düşük kalorili, hem de ekonomik… Bu sebzenin enfeksiyon, sindirim sorunları, tansiyon, artrit, gut ve kas kramplarıyla mücadelede rol oynayan içeriğe sahip olduğunu söyleyen Dr. Sinan Akkurt, kanser, yaşa bağlı görme kaybı, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi risklere karşı da koruyucu etki gösterdiğini açıkladı. Sürekli yorgunluk, sinirlilik, kas krampları, uyku ve kalp ritmi bozuklukları şeklinde kendini gösterebilen magnezyum eksikliğiyle mücadelede de kereviz ön plana çıkıyor.

Kerevizin en sağlıklı sebzelerden biri olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, rafine ve işleme tabi tutulmuş besinlerin vücudumuzda yarattığı hasarı onardığını belirtti. Kereviz yemeğini sevmeyenlerin salata, çorba, buharda pişmiş şekilde ya da suyunu sıkıp içerek tüketebileceklerine değinen Akkurt, kereviz yapraklarının ayrıca ev yapımı turşularda kullanılabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda alerjik bir besin olduğunu hatırlatarak, alerjisi olmayanların haftada en az iki kez bu sebzeyi menülerine dahil etmesini önerdi.

Apigenin molekülü ile şifa oluyor

Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere göre, kereviz apigenin adlı bir molekül içeriyor. Apigeninden zengin bir diyet, inflamasyonu azaltıyor ve bağışıklık sistemine destek sağlıyor.  Kereviz ayrıca luteolin adlı bir flavnoid içeriyor. Bu bileşen, anti-kanserojen özelliğinin yanı sıra kanser tedavisinde kullanılan kimyasallara karşı koruyucu etki de sağlıyor. Dr. Akkurt, apigenin molekülünün ayrıca nöron hücrelerin gelişmesi ve uyarılmasını artırdığını, böylelikle öğrenme ve hafıza güçlüğünde de destek olduğunu kaydetti.

Kanda yağ molekülleri arttığında oluşan hiperlipidemi durumunun ilk aşamada bir semptom göstermese de ileride kalp hastalıkları riskini artırdığına dikkat çeken Dr. Akkurt, “Kobaylar üzerinde yapılan bir çalışmada, kerevizin yüksek yağıyla beslenen farelerin hiperlidemi oranının daha düşük olduğu gözlendi” dedi.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir