Görme kaybı yaşamamak için soğuk havalara dikkat!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Gözler kışın özen istiyor

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu’ndan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, soğuk ve kuru havaların gözde kaşıntı, sulanma ve kızarıklıkla kendini belli eden konjonktivite davetiye çıkarabileceği konusunda uyarıda bulundu:

Sürekli değişen hava şartlarıyla düşen vücut direnci, aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi gözde de ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Özellikle kasım-şubat ayları arasında etkisini artıran hava kirliliği de göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Kızarıklık, çapaklanma, batma ve ışığa hassasiyet gibi şikayetler başladığı zaman hemen bir göz doktoruna muayene olmak gerekiyor.

Düşen sıcaklık derecesi, göz çevresindeki damarların daralmasına neden olabiliyor. Bu durum, çift veya bulanık görme şikayetlerini beraberinde getiriyor. Zamanında müdahale edilmediğinde geçici görme kayıpları gelişebiliyor.

Karlı havada güneş gözlüğü şart

Güneş gözlüğünün sadece güneşin gökyüzünde cömertçe kendisini sergilediği yaz aylarında değil, soğuk ve hatta karlı havalarda da kullanılmasında fayda var. Kardan yansıyan güneş ışınları, kornea, lens ve retina tabakalarına zarar verebiliyor. Göz kapağı ve çevresindeki cilt,ince ve kırışmaya en yatkın bölgedir. Bu yüzden rüzgarlı, güneşli, soğuk ve karlı ortamlarda mutlaka ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor.

 Göz sağlığı için her zaman el temizliğine de önem verilmeli. Sürekli tokalaşmaktan kaçının ve ellerinizi sık sık yıkayın. Gözleri mümkün olduğunca kaşımayın, bir başkasının kişisel eşyasını ve makyaj malzemesini kullanmamaya dikkat edin.

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir