DOĞUM KORKUSU ‘TOKOFOBİ’ HAMİLELİĞİNİZİ ESİR ALMASIN!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

BEBEĞİ KAYBETME KORKUSU OLABİLİR

Op. Dr. Gamze Baykan

Bazı kadınlar doğumda ya bebeğinin ya da kendisinin başına bir şey geleceğine inanır. Sürekli korku senaryolarıyla hamile kalmak bir yana, gebelik düşüncesinden bile korkar. Avrasya Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, bu duruma sebep olan tokofobiyi anlattı.

Tokofobi, günümüzde sıklıkla rastlanan psikolojik bir durumdur. Öyle ki, sezaryan doğumdaki artışın en önemli sebebi budur. Altında yatan sebepler çoğu zaman travmatik nedenler olabileceği gibi çevreden duyulan kötü hikayaler de tokofobiyi tetikleyebilir.

Korkular, anne adayının acı eşiğinin düşük olması, endişeli ya da gergin bir ruh hali, eski doğum tecrübeleri tokofobinin nedenleri arasında. Genellikle anne adayları doğum sancılarının hem kendilerine hem de bebeklerine zarar verdiklerini düşünürler. Neyse ki, destek ve terapilerle aşılabilir.

3 seviyede kendini gösterir

1’inci seviye: Bu seviyenin en önemli özelliği, sürecin çocukluk dönemine kadar uzanabileceği gerçeğidir. Şöyle ki, kişi cinsellikten uzaklaşmaz ancak hamile kalma düşüncesi bile korkutucu gelir. Özellikle annelerini doğumda kaybetme korkusunu yaşayan çocukların bilinçaltına yerleşen bu korku gelecekte tokofobi olarak karşımıza çıkar. Bu seviyedeki kadınlar hamile kalmamak için ellerinden geleni yapar. Öyle ki, hamile kaldıklarında ya kürtaj olur ya da bebeğin düşmesini sağlamak için tehlikeli yollara başvurur.

2’inci seviye: Bu seviyenin en önemli özelliği, korkunun bir travma sonrası ortaya çıkmasıdır. Özellikle ilk doğumda yaşanan büyük sıkıntılar, bebeğin ölü doğması gibi nedenler ikinci hamilelik için annenin tüm cesaretini elinden alabilir.

3’üncü seviye: Anne adayı, hamilelik öncesinde herhangi bir korku ve ya endişe hissetmezken, hamilelik süresince depresif bir ruh haline bürünür. Sürekli kafasında korku senaryoları yaratır. Aile içinde yaşanan kötü gelişmeler ya da hayatının istediği gibi gitmemesi, hamileliği korkunç bir olaymış gibi görmesine yol açar.

Siz de doğum korkusu yaşıyorsanız;

  • Doğumun bedeniniz üzerinde yaratacağı fizyolojik etkileri araştırıp, zararları konusunda emin olun. Doğuma hazırlık kurslarına katılıp, sizin gibi hamile olan insanlarla iletişip kurun.
  • Her zaman pozitif olun. Kafanızda kötü senaryolar kurmayın. Böyle anlarda başka işlerle ilgilenmeye başlayın.
  • Spor yapmak hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirecektir. Hamile yogası ya da nefes terapilerine gidebilirsiniz.
  • Çevrenizde duyduğunuz kötü hikayelere kulak asmayın. Unutmayın, her kadın farklı bir doğum deneyimi yaşar. Belki de siz saniyeler içinde bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.

Eğer, tokofobiyi bu yöntemlerle aşamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.